Repülővel utaztunk Párizsba és a korai érkezés után rögtön a város újbóli felfedezésére indultunk. A francia főváros szívében, a Cité-szigeten áll a Notre Dame katedrális, ami a francia történelem nagy eseményeinek volt tanúja, VI. Henrik 1422-es koronázásától kezdve egészen Napóleonéig 1804-ben. Ezután a Latin-negyedben sétáltunk, ami a középkor óta a Sorbonne hatása alatt áll. Nevét azért kapta, mert diákjai latinul beszéltek. Este a bohém negyedben, a Montmartre-on jártunk és a Sacre Coeur lépcsőiről élveztük a város csodálatos esti panorámáját. A Krisztus Szent Szívének tiszteletére épült bazilika a francia-porosz háború kitörésekor vallási fogadalomnak köszönheti létét. Két üzletember, Alexandre Legentil és Hubert Rohault de Fleury ígéretet tett rá, hogy templomot építtet, ha Franciaország elkerüli a porosz támadást. 1875-ben Paul Abadie tervei alapján megkezdődtek a munkálatok. A Montmartre a helyi vértanúkról kaphatta a nevét (mons martyrium, azaz vértanúk hegye), akiket i.sz. 250 körül kínoztak halálra. A hely összeforrt a művészek nevével. A Musée de Montmartre változó kiállításain olyan művészek munkáit mutatják be, akik a környéken éltek.
Másnap a Musée d’Orsay-ban vettünk részt egy tárlatvezetésen. Az impresszionizmus korszakába pillanthattunk be Cézanne, Degas, Van Gogh, Monet, Manet vagy Renoir alkotásain keresztül. Az egykori vasúti pályaudvar ad otthont a műveknek, amit a világ legszebb múzeumai közé sorolnak. Innen sétáltunk át a Szajna túlpartjára, majd a Tuileriák kertjén keresztül a Vendome térre, ahol a híres Ritz Hotel található. Innen érkeztünk az Operaházhoz (Garnier palota). Ezt a gyönyörű épületet Charles Garnier III. Napóleon megbízására tervezte 1862-ben. Híres az Opera fehér carrarai márványból faragott főlépcsője, melyet egy hat tonnás csillár világít meg. Álmennyezet-freskóját Chagall festette. Ezután a Fragonard parfüm múzeumban ismerkedtünk az illatszergyártás titkaival. Este az Eiffel-toronynál jártunk. Az első szint 57 méter magasan van, mi lift helyett a 360 lépcsőt választottuk. A második szint 359 lépcsőfokra volt az elsőtől és 115 méter magasságban. Végül a harmadik szint 276 méter magasan van a föld fölött.
A harmadik napon az Invalídusok dómját kerestük fel. Napóleon sírja a Dóm fő látványossága. Szent Ilona szigetén bekövetkezett halála után húsz évvel Napóleon földi maradványait visszahozták Franciaországba. Hamvait hatalmas vörös porfír szarkofágban hat koporsóba helyezték és mindez egy csodálatos kriptában nyugszik. Innen a Brior palotába látogattunk, ami Rodin hajdani otthona. Rodin a francia szobrászat legnagyobb alakja. Nemcsak a palota, de a kert is tele van kincsekkel. Itt látható a Gondolkodó, A csók, a Calais-i polgárok, A pokol kapuja. Ezután a Louvre tárlatvezetésén vettünk részt, majd egy esti sétán a Champs-Elysée-n és a Diadalívnél.
A negyedik, utolsó napon megnéztük Párizs legrangosabb temetőjét, a Pére Lachaise-t. A földterület egykori tulajdonosa XIV. Lajos gyóntatója volt (Pére de la Chaise). Az ide temetett hírességek között találjuk Balzacot, Chopint, Jim Morrisont és Yves Montand-t. Párizstól egy szajnai hajókirándulással búcsúztunk.
Írta: Ildikó