Második angliai utamon szintén busszal érkeztem a fővárosba, Londonba. A második zónában laktam, egy szobát béreltem Kensal Rise-ban. Több diákkal laktam egy házban. A szállásadónkkal mindennap együtt vacsoráztunk, közösen tanultunk, beszélgettünk, mosogattunk.
Két hónapra jöttem egy nyelviskolába, gyakorlatra. Az iskola és a másnapra való felkészülés egész napos elfoglaltságot adtak, de minden hétvégén nézelődtem. Több iskola közül választhattam, a helyszín miatt döntöttem a kensingtoni mellett, mivel ez a kedvenc londoni negyedem.
Itt található a főváros legnagyobb parkja és több kitűnő látnivaló. Innen csak pár lépésre van a Cromwell Road-on a Természettudományi Múzeum (Natural History Museum), ami 1881-ben nyitotta meg kapuit. A földszinti csarnokban egy Diplodocus dinoszaurusz óriási csontváza tölti be a teret, ami az Egyesült Államokból származik. Látható itt egy Tyrannosaurus rex csontváza, egy kék bálna életnagyságú modellje és egy holdminta darab, amit az Apollo 17 legénysége hozott a földre 1972-ben. Tartanak különleges tárlatvezetéseket is. Én részt vettem egy Darwin-túrán, ahol a kutatóhelységekbe lehetett fehér köpenyben bekukkantani és Darwin útjairól hozott, nem kiállított gyűjteményt megtekinteni.
A Természettudományi Múzeummal szemben áll, szintén a Cromwell Road-on, a Viktória és Albert Múzeum, röviden V&A. A világ leggazdagabb díszítő- és iparművészeti anyagával büszkélkedhet. 1899-ben kapta ezt az új elnevezést, Viktória királynő férje, Albert herceg emlékére.
A Science múzeum szintén pár lépésre található, az Exhibition Road-on. Itt láttam James Watt nevezetes gőzgépét, az Apollo 10 kabinját, az Apollo 11 Hold-leszállóegységének eredeti modelljét, veterán autómobilokat stb. Felejthetetlen volt számomra az időszaki kiállításként megrendezett Titanic kiállítás.
Kensington legnagyobb parkja a Hyde park, amit I. Jakab a 17. század elején nyitott meg a nép előtt. Az északkeleti végében, a Marble Arch közelében van a Speakers’ Corner (Szónokok sarka), ahol mindenki bármiről nyíltan beszélhet, véleményt mondhat, ha az nem sértés és nem uszítás más népek ellen.
A Hyde Park szomszédságában található a Kensigton Gardens, ahol ottlétem alatt mindennap sétáltam. Ez egykor a Kensington Palota parkja volt. Most legnépszerűbb pontja a Diana walesi hercegné tiszteletére épített ötletes játszótér és a Peter Pan szobor.
Tárlatvezetésen vettem részt a Kensington Palotában. Itt vette kezdetét a 18 éves Viktória királynő 64 évig tartó uralkodása. A palota fele ma is királyi lakosztály, de a másik fele látogatható. Itt volt Lady Diana és Margit hercegnő rezidenciája.
A Lambeth Palace Road-on néztem meg a Kertészeti Múzeumot (Museum of Garden Histrory) és a Szent Mary-At-Lambeth templomot. Az udvaron van eltemetve Bligh kapitány, aki ellen a Bounty legénysége a 18. század végén fellázadt. A templomot a kertészeti múzeum megalapítása mentette meg a lebontástól 1977-ben.
Egyik kedvenc londoni múzeumom a Sir John Soane’s Museum lett. A tulajdonos hagyta a nemzetre azzal a kikötéssel, hogy mindent érintetlenül kell hagyni benne. Soane tervező volt, építész és műgyűjtő. Először megvette a Lincoln’s Inn Fields 12. szám alatti házat, majd 1813-ban a szomszédos épületet, végül 1824-ben a 14. számú házat, ahol kialakított egy képtárat és egy szerzetestermet. Igazi műkincsnek számít I. Sethi fáraó szarkofágja az egyiptomi Királyok Völgyéből. Láthatóak itt híres festmények, könyvritkaságok és Soane saját munkái, pl. a Bank of England tervrajza.
A Nemzeti Galéria (National Gallery) több mint 2300 kiállított festményével London legnagyobb képtára. Egy nap is kevés volt, hogy feldolgozzam a látnivalókat. Figyelemreméltó Renoir Színházban c. festménye, Jan van Eyck-tól az Arnolfini házaspár.
A Buckingham palotát 1993-ban nyitották meg a látogatók előtt. Ez ma is a királynő londoni otthona. A Windsor-család tagjai a palota keleti homlokzatán lévő erkélyen szoktak összegyűlni, hogy üdvözöljék az alattvalókat. II. Erzsébet királynőt 1953. június 2-án koronázták, ekkor volt 27 éves. Az angol uralkodócsalád vezetékneve Windsor. A királynőnek négy gyermeke, nyolc unokája és már több dédunokája van.
Az Imperial War Museum (Birodalmi Hadi Múzeum) szintén az egyik kedvenc londoni látnivalóim közé tartozik. A múzeumot 1920-ban alapították egy tébolyda épületében, I. és II. világháborús emlékeket őriznek benne. Végigjárhattunk egy lövészárkot, látható itt egy légi csatából megmenekült Spitfire, Hitler V2-es rakétája, egy brit Lancester bombázó is.
A British Múzeum második alkalommal is feledhetetlen élményt nyújtott. Ez a világ legrégibb múzeuma, 1753-ban alapították. Sir Hans Sloane műgyűjtő 80 ezer darabos hagyatékából jött létre, melyet végrendeletében hazájának ajándékozott. Csodálatos kincsekkel találkozhatunk itt, pl. Asszurbanipal ninivei palotájának oroszlánvadászatot ábrázoló faldekorációi, Elgin-márványszobrok, melyek az athéni Parthenonból valók. A Rosetta-kő, II. Ramszesz fáraó szoborkolosszusának megmaradt felső része, hatalmas múmiagyűjtemények. Itt látható az eredeti Magna Carta 1215-ből, a Guttenberg biblia 1455-ből és Shakespeare összes műveinek első fólió kiadását 1623-ból.
A Wallace Collection szintén egy gyönyörű kiállítás. A Manchester Square-en nyílt meg 1900-ban, Manchester hercegének 18. századi palotájában. A gyűjteményt főként Hertford negyedik márkija gyarapította felbecsülhetetlen értékű művekkel, mint pl. Canaletto, Rubens, Rembrandt, Tiziano, Velazquez, Watteau, Poussin. A képek mellett láthatók itt bútorcsodák, Marie Antoinette lakosztályából, a versailles-i Kis-Trianon kastélyból.
Felejthetetlen élményt jelentett a Bombay Dreams musical előadás megtekintése az Apollo Victoria színházban.
A Tower Bridge és a London Bridge közötti szakaszon, a Temze déli partján horgonyoz a Belfast csatahajó. Másodszor látogattam ide. A hajó részt vett a II. világháború hadműveleteiben, a normandiai partraszállásban és a koreai háborúban. 1971 óta múzeum.
Itt tartózkodásom ideje alatt felkerestem a Dr. Johnson Emlékházat, aki itt készítette el az angol nyelv átfogó értelmező szótárát, melynek első kiadása 1755-ben jelent meg. Tőle származik az a mondat: „Mikor valaki belefárad Londonba, az életbe fárad bele, mert Londonban megtalálható mindaz, amit csak nyújthat az élet.”
Érdekes kirándulás volt számomra a Kormánybunker (Cabinet War Room) megtekintése. 29 helyisége közül kettő nagyon emlékezetes. A telefonszoba és a miniszterelnök szobája. Innen kötötte össze forró drót Churchillt Roosevelt elnökkel.
London legkozmopolitább negyede a Notting Hill. Az 1950-60-as években telepedtek le itt karibi bevándorlók és 1965 óta, az augusztusi Bank Holiday előtti hétvégén rendezik meg Európa legnagyobb utcai karneválját. A Portobello Road sok száz árusa kínálja itt a portékáit.
Greenwich-be is ellátogattam. A világidőt a Királyi Obszervatórium (Royal Observatory) órájához igazítják 1884 óta. Itt látogattam meg a Királynő házát, ami I. Jakab feleségének épült, de csak 1637-ben készült el, I. Károly felesége számára. Emellett megnéztem a Nemzeti Tengerészeti Múzeumot.
Eljutottam a világ leggazdagabb botanikus kertjébe, Kew Gardens-ba. A parkban a Britanniában megtalálható összes növény mellett trópusi virágok pompáznak a pálma- és üvegházakban.
Kirándultam Hampton Court-ba, Windsorba és Oxfordba is. Hampton Court-ban York érseke, Wolsey kardinális vásárolt egy majorságot 1514-ben. A kis házat palotává bővítette. Külső és belső megjelenésében is lenyűgöző látványt nyújt.
Oxfordban olyan a légkör, hogy hetekre ottmaradtam volna. A Christ Church College a legnagyobb oxfordi kollégium. Az elmúlt 200 évben 16 miniszterelnök került ki innen. Több kollégium is van Oxfordban (Trinity College, Merton College, St. John’s College, Lincoln College, stb.), a diákok élete a saját kollégiumokban zajlik. A diplomaosztás nyelve még mindig a latin.
A Bodely-könyvtárat V. Henrik testvére, Humphrey, Gloucester hercege bővítette ki, hogy értékes kéziratgyűjteményét el tudja valahol helyezni. A könyvtár egyike annak a hatnak, amely a Britanniában megjelenő összes kiadványból kötelespéldányt kap.
Jártam az oxfordi botanikus kertben, ami Britanniában a legrégibb, 1621-ben nyitották meg. A kert kicsi, de nagyon hangulatos, kőfallal körülvett részében a virágágyások között lehet sétálni.
Windsor a legrégibb folyamatosan lakott királyi rezidencia, Hódító Vilmos építtette. V. György annyira szerette ezt a várat, hogy 1917-ben felvette a Windsor nevet. Bepillantást nyerhettem a fejedelmi lakosztályokba. Itt látható egy baldachinos ágy, amelyben III. Napóleon aludt 1855-ös látogatásakor. Csodálatos a Waterloo-terem, a Trónterem, az Albert Memorial Chapel, a Kerek torony és a St. George’s Chapel.
Itt is örök barátságok szövődtek köztem és más diákok között. Brazil, argentin és japán barátnőimmel együtt fedeztük fel az előzőekben leírt sok látnivalót. Japán barátnőmmel azóta is olyan szoros maradt a kapcsolatunk, hogy azóta többször ellátogatott hozzánk Magyarországra.
Írta: Ildikó