Az egyik legközelebbi és általunk legtöbbször felkeresett kisváros, a Duna jobb partján, a Hundsheimer Berge (480 m) lábánál fekvő Hainburg an der Donau. A település a magyar-osztrák-szlovák hármas határ közelében helyezkedik el, legegyszerűbben Rajka és Pozsony felől közelíthető meg. Ausztria legkeletibb városának számít.
Hainburg óvárosát egy 2,5 km (eredetileg 3,2 km) hosszú fal veszi körül. Ez az egyik legrégebbi és legépebb formában fennmaradt fal Európában. A város legrégebbi, keleti kapuja a Magyar-kapu (Ungartor), Pozsony felől rajta keresztül érkezünk a történelmi óvárosba.
A város főterének alakja már a középkorban kialakult, itt tartották a vásárokat. A Főtér (Hauptplatz) közepén áll a Szent Fülöp és Jakab apostolnak szentelt barokk plébániatemplom (Pfarrkirche).
A Magyar utcában (Ungarstrasse 3) található Joseph Haydn egykori iskolája, ahová a zeneszerző 1738 és 1740 között járt.
Hainburg dél-nyugati kapuja és jelképe a Bécsi-kapu (Wienertor). Itt található a Városi Múzeum, helytörténeti, régészeti és dohányipari kiállítással.
A legfiatalabb városkapu az 1300 körül épült Halász-kapu (Fischertor). A Főtér felől a Blutgassén közelíthető meg. Rajta keresztül sétálhatunk le a Duna-partra.
A várhoz a hegy oldalán futó gyalogösvényen, illetve egy meredek úton juthatunk fel, az utóbbin viszont táblával tiltják a gyalogos közlekedést. Az ösvényen felfelé haladva egyre látványosabb panoráma tárul elénk. A kaputorony melletti kilátóteraszról még magasabbról tekinthetünk le Hainburgra.
Emlékezetes élményt jelent körbejárni a várat, ahonnan minden irányban lenyűgöző látványban van részünk, de talán legszebb a hegyek lábánál lent elterülő város képe a Dunával. Ott jártunkkor a fényképezőgép végig a kezünkben volt.
A Duna-parti sétát sem hagyhatjuk ki, a folyó mentén haladó turistaút szintén bővelkedik látnivalóban, élvezhetjük a táj szépségét. A várostól kelet felé tartva, kb. 2 km-re találjuk Röthelstein vár romjait egy mészkősziklán a Duna felett.
Írta: Ildikó és Zoli