Bad Deutsch-Altenburg
Mindössze 4 kilométerre fekszik Hainburgtól dél-nyugatra, a Duna jobb partján. Nevezetességei a magyarok számára is nagy fontossággal bírnak.
Első templomát a területet birtokló Szent István király alapította 1028-ban. A templomot körülvevő temető egyike a legszebbeknek, mellyel mindezidáig találkoztunk. Itt található a Bécsi Magyar Egyesület által állított „Magyarok sírja Ausztriában”, mellette kopjafával.
A templom melletti parkban 2016. május 21-én avatták fel Szent István szobrát, Hunyadi László marosvásárhelyi szobrászművész alkotását, és a Szent Istvánról elnevezett pihenőt.
A templomkertben található Adolf Pohl (1872-1930) szobrász sírja, aki a templom mögötti első világháborús emlékmű háborúból visszatért katonát ábrázoló szobrát kifaragta. Pohl önkéntes katonaként vett részt a világháborúban.
Az emlékmű mellett tovább haladva egy mezítlábas parkhoz jutunk. Különböző borítású útvonalakon magyarázó táblák segítségével dolgoztathatjuk meg talpainkat.
Érdemes elsétálni a közeli Lourdesgrotte-hoz, ahol Erwin Burgstaller szobrász alkotása látható, melyet 1982. augusztus 15-én szenteltek fel.
Az aréna és a gladiátorok világa éled újjá a Bad Deutsch-Altenburg-i amfiteátrumban, amely közvetlenül az országút mellett található, kb. 3 kilométerre Petronell-Carnuntumtól és mintegy 500 méternyire Bad Deutsch-Altenburgtól.
Petronell-Carnuntum
Petronell-Carnuntum Hainburg an der Donau-tól 8 kilométerre dél-nyugatra fekszik a Duna jobb partján.
Az ókorban részben a területén feküdt Carnuntum, a Római Birodalom Felső Pannonia tartományának székhelye.
A XIX. század második felében elkezdődött régészeti ásatások eredményei a Carnuntum Archeológiai Parkban (Archäologischer Park Carnuntum) kerülnek bemutatásra.
A régészeti emlékeket kombinált belépőjeggyel tekintettük meg. Elsőként a Régészeti Múzeum kőtárát, utána a Bad Deutsch-Altenburg határában fekvő amfiteátrumot, végül a híres Pogány-kaput (Heidentor) II. Constantius IV. század közepe tájáról származó diadalívét.
A gyerekek pecséteket gyűjthetnek, amiért az utolsó állomáson ajándékot kapnak. Esetünkben római érméket kalapálhattunk sajátkezűleg.
Írta: Ildikó és Zoli