Egy téli időszakban, karácsonyi ajándékként ellátogattunk Lökösházára, hogy megtekintsük a nevezetes Bréda-kastélyt és az esti fényjátékos épületvetítést.
1725-ben III. Károly király Edelspacher Zsigmondnak adományozta e területet, a puszta ekkoron még szinte teljesen lakatlan és néptelen volt. A 18. század végén a földterület a Bánhidy család birtokába került, leányuk Bánhidy Anna lett Kézdy-Vásárhelyi János felesége. 1806 körül a mocsarak lecsapolása után a megmaradt homokdombra épült fel a Vásárhelyi kastély.
A kastély Magyarországon, sőt Közép-Európában egyedülálló palladieszk, négy timpanonos, toszkán oszlopos épület. Kézdy-Vásárhelyi János Arad vármegye alispánja, királyi tanácsos építtette vélhetően anyósa tiszteletére.
A kastély az olaszországi vicenzai Villa la Rotonda utánérzése, klasszicista stílusban épült és immár felújítva áll impozánsan az őt körülvevő őspark közepén.
Története szorosan kapcsolódik a történelemhez, hiszen a közel 200 esztendő alatt az örökösök és tulajdonosok számos jeles tettel és cselekedettel írták be magukat a térség történelmébe. A kastély a mai nevét utolsó tulajdonosáról, gróf Bréda Viktorról kapta, aki 1938-ban halt meg falai között.
A Vásárhelyi-Bréda kastélyt 1948 után államosították. Állapota az évek során rohamosan romlott, falai az enyészet martalékává váltak. Az idő vasfoga mély nyomokat hagyott a falakon és 1980 körül a kastélyt életveszélyessé nyilvánították.
Hosszú évekig lakatlanul állt az épület, de 2009-ben az új tulajdonosai önerőből megkezdték felújítását.
2011-ben indult el a kastély teljes rekonstrukciós felújítása Európai Uniós forrás segítségével, ami 2012 december végére fejeződött be.
Szerk.: Ildikó és Zoli