Dörgicse Balatonakalitól mintegy 5 kilométerre északnyugatra helyezkedik el, a Balaton-felvidék középső, Balatonfüred és Badacsony közötti szakaszára jellemző, a tóparti hegysor mögött kialakult medencék egyikében, melyet a település után Dörgicsei-medencének neveznek.
Több, korábban különálló, mára már nagyrészt egybeépült településrészből áll.
Dörgicse már a középkorban jelentőséggel bírt. A jelenlegi közigazgatási területen három település volt Dergiche néven. A mai Kisdörgicse: Kisfaluddörgicse, Szentmiklósdörgicse; Felsődörgicse: Szentpéterdörgicse, Feldergicse; Alsódörgicse: Boldogasszonydörgicse, Füreddörgicse; de ide tartozott Okulidörgicse, ma Balatonakali és Ságdörgicse, Ságpuszta is.
Minden településen épült kőtemplom, a felsődörgicsei a 11. században. Egyes összeírásokban már 1082-ben szerepel a falu neve. Különböző nemesi és egyházi tulajdonosok, birtokosok alatt folyamatosan fejlődött. A török támadás után elnéptelenedett, de azután újra erőre kapott.
Az 1950-es évektől kezdve a rossz településpolitika miatt a lakosságszám egyre csökkent. Először Alsó- és Felsődörgicse egyesült, majd a másfél km-re lévő Kisdörgicse is Dörgicse néven egy közigazgatás alá került.
Alsódörgicsei műemlék templomrom
Boldogasszony tiszteletére szentelték. A 13. században a fehérvári őrkanonokság kegyúri templomaként épült. A szentély északi oldalához sekrestyét építettek, ekkor történt a toronytest támpillérekkel való megerősítése is.
A 16. század közepétől már az evangélikusok használták.
A templom mellett temetőt tártak fel, valamint a templomot védő kőkerítés alapjait is megtalálták.
A déli oldalon L alaprajzú 9 helyiségből álló épületkomplexumot építettek, mely kétszintes lakóházból és melléképületekből állt.
A templomtoronytól északnyugatra földbe mélyített kőház állt, az első dörgicsei kőházak egyike.
A templom akusztikája ma is kitűnő, több zenei műsort, operaelőadást is rendeztek itt.
Felsődörgicsei műemlék templomrom
Szent Péter tiszteletére szentelték. A legrégebbi építésű templom a faluban. Az északi templomrész római kori épület alapfalaira épült, sok követ használtak fel belőle az építés során a 11. században. A Bogát-Radvány nemzetség építette.
A 13. században szükségessé vált a templom bővítése. Ezt egyedülálló módon, három fal hozzáépítésével oldották meg. A régi templom falába ajtót törtek, a régi ajtót befalazták.
Kisdörgicsei műemlék templomrom
Szent Miklós tiszteletére szentelték. Mérete 10×6 m. Román stílusú falusi kőtemplom. A felújítás során a téglacsík feletti rész lett újjáépítve. Déli homlokzatán három román kori lőrésablak lett kialakítva. Építészeti érdekessége a nyugati bejáratnál a 165 cm széles boltozati indítás. Az oltár fedőlapja is az eredeti helyére került.
Kűvölgyet áthidaló műemlék híd
A Kisdörgicsére vezető, ma már kikerült útrészen található. A helyi hagyomány római eredetűnek tartja, de valójában a 18. századból származik.
Regős szobor
Nagy István szobrászművész alkotása a Millenniumi emlékparkban található. Törökülésbe helyezkedő, éneklő férfialakot ábrázol. Énekét pengetős hangszerrel kíséri. Öltözéke keleties, régies, akár csak hangszere, hajviselete vagy tarsolylemeze. Ezekkel utal a magyarokkal, hunokkal, avarokkal való rokonságra, kapcsolatokra.
Szent Balázs templomrom
Bár ez a templomrom Szentantalfához tartozik, kissé hosszabb, de annál szebb túraútvonalon Dörgicse felől is megközelíthető.
A középkori Szentbalázs falu Árpád-kori templomának romja. A kriptával kiegészített, 13. századi, belül íves, kívül egyenes szentélyzáródású templomot a későbbi századokban karzatos nyugati hajóval és sekrestyekápolnával bővítették. A 16. század közepén pusztult el.
2001-2002-ben sikerült részlegesen helyreállítani.
Kossuth-kilátó
A Halom-hegy a környék legmagasabb pontja (399 m). Már 1269-ben oklevélben említik.
Az 1962-ben épített kilátót azért nevezték el Kossuth Lajosról, mert a hegy alatt északra fekvő Mencshely községben rejtőzködtek Kossuth gyermekei és felesége 1849-ben.
A községtől északi irányban, a Mencshely felé vezető úton haladva, valamint Kisdörgicse felől jelzett turistautakon juthatunk a közigazgatásilag már Mencshelyhez tartozó Kossuth-kilátóhoz, ahonnan a Balaton egyik legszebb panorámája nyílik Tihanytól egészen Badacsonyig.
A kilátót 2015-ben teljesen felújították, illetve átépítették. Közelében találjuk a Vulkán-tanösvényt.
Dörgicsén és környékén többször jártam gyalogtúrák és kirándulások alkalmával.
Szerk.: Zoli