Idén nyáron (2021) Ausztriába az angol nyelvű oltási igazolásokkal tudtunk belépni. A hegyeshalmi nagy forgalmú határátkelőt elkerülve, én mindig Albertkázmérpusztát választottam az átlépésre. Itt is volt mindig ellenőrzés, de sor soha, így pár perc múlva már Ausztriában voltunk.
Egon Schiele Múzeum
Tulln, Egon Schiele városa, aki a 19. és 20. század fordulójának egyik legkiválóbb festője. Leginkább provokatív aktképeiről ismert. A festményei miatt választottuk ezt a helyszínt egy ausztriai kirándulás céljának. Sajnos nem néztem előre utána az interneten a múzeumnak, a máskor tökéletesen bevált útikönyvre hagyatkoztam (Útitárs sorozat, Ausztria), amiben említik, hogy az Egon Schiele múzeumban a művész 90 eredeti alkotását őrzik. Sajnos ez nem így van. A recepciós hölgy elmondása szerint, aki már nyolc éve a múzeum alkalmazottja, itt soha nem voltak állandó kiállításon Egon Schiele képei. Időszakos kiállításokat szerveznek, látogatásunkkor csak 12 kép alkotta a mini kiállítást. A múzeumnak a Duna partján egy régi börtön ad helyet. A cella ajtók eredetiek, a cellákban vizuális kiállításon, kivetítőkön nyerhetünk bepillantást Egon Schiele életébe.
Egon Schiele szülőháza
Az Egon Schiele múzeum (Donaulande 28) tökéletesen ki van táblázva a városban, nagyon könnyű megtalálni. A művész szülőházát viszont nem volt egyszerű (Bahnhofstaße 69). Ez a cím a vasútállomásé, mi pedig egy kis házat kerestünk. De kiderült, hogy az állomás harmadik emeletén található a művész „szülőháza”, mivel Egon Schiele édesapja állomásfőnök volt és ebben a szolgálati lakásban éltek. A nagy állomásbejárat mellett balra van egy kis ajtó, innen lehet felgyalogolni az emeletre. A múzeum önkiszolgáló, 2 eurót kell bedobni az automatába és kinyílik az ajtó. Nincsenek eredeti berendezési tárgyak, egyszínű halványlilára festett bútorokkal rendezték be a szobákat.
Egon Schiele
Egon Schiele korán elvesztette az édesapját, ami nagyon erősen hatott a művészetére. A halál lett munkásságának egyik központi témája. 1910-1913 között készíti a sokkoló képeit. Az a célja, hogy megbotránkoztassa az embereket. Képein felfedezhető a düh, erre jó eszköznek tartja a pornográfiát. Börtönbe zárják, ott is rengeteg képet festett. A művészettörténetben ő készítette a legtöbb önarcképet. 100 ilyen munkát ismerünk tőle, amiből a legtöbbet saját magáról alkotta. Provokatív stílusa ellenére Gustave Klimt nagy jövőt jósol neki, de Schiele nagyon korán, 28 évesen spanyolnáthában elhunyt.
Szent István-plébániatemplom
Ha Tullnban járunk, érdemes ellátogatni a Szent István-plébániatemplomba, ami a 12. században épült, de többször átépítették. A kapuzat 12 domborműve valószínűleg az apostolokat ábrázolja.
A templom mellett látható a 13. századi halottasház, a város egyik legérdekesebb látnivalója. Benne áll a három bölcsnek szentelt temetőkápolna, a legnagyobb és legnevesebb ilyen jellegű építmény Ausztriában. A késő román stílus kora gótikus elemekkel vegyül, a kapuzat gyönyörűen díszített.
Szerk.: Ildikó