Badent annyira szeretjük, hogy rendszeresen visszajáró látogatók vagyunk a városban és mindig akad valami új érdekesség és látnivaló, ami korábban elkerülte a figyelmünket.
Egy előző bejegyzésben már beszámoltam arról, hogy Baden bei Wien a Bécsi-erdő keleti lejtőire épült fürdőváros. A gyógyvízét már a rómaiak is ismerték Aquae Pannoniae néven. A város idegenforgalma ma is a gyógyforrásokra épül.
Badenbe gyakran ellátogatott Mozart, aki itt komponálta Ave Verum c. művét és Beethoven is, aki pedig a IX. Szimfóniát „szerezte” e városban. De egykor itt nyaralt Napóleon is feleségével, Mária Lujzával.
Kurpark
Ha ide jövünk, soha nem hagyjuk ki a sétát a Kurparkban (Gyógypark). Ez a nagy gonddal ápolt őspark Baden legkellemesebb és legszebb látnivalója. Híres épületei a Beethoventempel kerek oszlopcsarnoka, a Mozarttempel (mellszobor), Grillparzer és II. József mellszobrai.
Szentháromság emlékmű
A város háromszögletű főterébe négy utca fut. Közepén áll a Szentháromság emlékmű, amelyet a pestisjárvány után hálából emelt a város. Lábazata a térhez igazodva háromoldalú, a fülkékben Szt. Péter, Rozália és Mária Magdolna, rajta a pestisszentek, Rókus, Sebestyén és Borromei Károly szobraival.
Beethoven-ház
A Beethoven-házat a Rathausgasse 10 szám alatt találjuk. E házban töltötte 1821-1823 nyarait a nagy zeneszerző és itt komponálta a IX. Szimfóniát.
A Gyógypark és az egész város idén is tele volt a szabadtéri fotókiállítás képeivel. Érdemes megnézni őket, csodálatos alkotások.
Pazeller Jakab emléktábla
Badeni sétánk végén beültünk a belvárosi Lehner cukrászdába, melynek homlokzatán észrevettünk egy magyar vonatkozású emléktáblát, ami korábbi látogatásink során elkerülte a figyelmünket. Itt született Pazeller Jakab (Jacob Pazeller) a Herkulesfürdői emlék c. keringő komponistája. Herkulesfürdőn ismerkedett meg egy magyar lánnyal, aki által magyarrá lett. Zenei tanulmányait Bécsben végezte, itt lett először karmester, majd katonakarmester Aradon, később Herkulesfürdőn. 1906-ben került Budapestre, később Székesfehérvárra. 1921-ben lett a budapesti Bocskay Katonai Akadémia zeneigazgatója. Budapesten a 8. kerületben utcát is neveztek el róla.
Lehner cukrászda
Ha valaki erre jár, érdemes a Lehner cukrászdában megkóstolni a finomságokat. Mi azt sem tudtuk, mit válasszunk, végül mindenki mást kért, hogy egymás süteményeibe is belekóstolhassunk. Ildikó barátnőm Eszterházy tortát választott, ha már Ausztriában vagyunk. Lányom azt, amit ajánlottak. Vanília fagylaltba burkolt barack, morzsába forgatva. Én pedig egy málnás–vaníliás kosárkát. A cukrászda nemcsak elegáns és tele van finomságokkal, hanem kutyabarát hely is.
Szerk.: Ildikó