Ráday-kastély
Egy vasárnapi napot választottunk a péceli Ráday-kastély meglátogatására. Érdemes a weboldalon tájékozódni, hogy mikor indulnak tárlatvezetések. Várkonyi Szilvia kastély bemutatása annyira érdekes, hogy kár lenne kihagyni és csak magunkban nézelődve nem lenne akkora élmény, mint végighallgatni Szilviától az épület és a Ráday család történetét.
Pécel Pest megyében található, a fővárostól csupán 5 kilométerre. Kastély kártyával 20% kedvezményt kaptunk a belépőjegy árából. A kártya minden, a NÖF kezelése alá tartozó kastélyba engedményes belépést biztosít.
A kastély építése Ráday Pál, II. Rákóczi Ferenc diplomatája és fia, Ráday Gedeon nevéhez fűződik. Ráday Pál, felesége Kajali Klára (Nógrád megyei főjegyző lánya) hozományából lett a péceli uradalom birtokosa. Itt építtette fel 1722-1730 között a mai kastély alapját képező kúriát.
Ráday Pál készítette elő az 1705-ös szécsényi országgyűlést, az 1707-es ónodi országgyűlést, melyen kikiáltották a Habsburg-ház trónfosztását. Az 1711-es szatmári békekötésre is nagy befolyása volt, de ezt követően emigrációba kényszerült, ahonnan negyedévi távollét után térhetett haza.
Később fia, Ráday Gedeon bővíttette az épületet barokk kastéllyá, ami tudósok és írok találkozóhelye lett. Ő nem vállalt szerepet a politikai életben, inkább egy kulturális központtá tette a péceli kastélyt.
Az épület 1825-ben leégett, a kupola beszakadt, a képgyűjtemény elpusztult. A család anyagi gondjai miatt a kastélyt 1872-ben elárverezték. Így került Kelecsényi Rafael birtokába. Az épület folyamatosan romlott, eredeti bútorai szétszóródtak.
Ráday Gedeon egész életében a családi könyvtár gyarapításával foglalkozott, kb. 12 000 kötetet gyűjtött. Végrendeletében úgy rendelkezett, hogy a könyvtárat nem lehet megbontani, csak egészben értékesíthető. Vétel útján, 1861-ben így került a Duna-melléki Református Egyházkerület tulajdonába, ahol védett gyűjteményként megőrizték.
A kastély lépcsőháza, emeleti festett díszterme, lakóhelyiségei országos jelentőségű műemléki értékek. Az épületben 1997-ig működött a MÁV-kórház kihelyezett részlege.
A kastély felújítása folyamatosan zajlik, de a freskókkal díszített berendezett termei és az alagsori konyha látogatható.
A kastély termei közül a nagykönyvtár mennyezetfestése igazi remekmű. Ide kerültek a különböző tudományokhoz kapcsolódó görög-római mitológiai alakok.
A díszterem mennyezetére szintén mitológiai jeleneteket ábrázoló falképek kerültek, melyeket Ráday Gedeon választott ki saját gyűjteményének egyik könyvéből.
A királyi hálószobában egykor 34 arckép függött, melyek a Habsburg ház 18. századi tagjait ábrázolták, de ezekből semmi sem maradt meg.
A kastélyban a Herkules szoba a legnevezetesebb. Péceli tartózkodása idején rendszeresen itt volt elszállásolva Kazinczy Ferenc, valamint itt töltötte mézesheteit Jókai Mór és Laborfalvi Róza 1848-ban.
Gasztronómia Pécelen
Javasolták, hogy az Édes Cukrászdában mindenképpen kóstoljuk meg Ági néni házi süteményeit. Hát, nem csalódtunk. A túrótorta és a francia krémes után még csomagoltattunk magunknak pár finomságot. A cukrászda a Ráday-kastély oldalfalával szemben található.
Szerk.: Ildikó