Vonattal érkeztem Balatongyörökre, köszönet a MÁV-nak a Balaton 24 órás jegyért, ami nagymértékben megkönnyítette az utazást.
Hosszú évekkel ezelőtt túráztam errefelé, igyekeztem felidézni a régi emlékeket.
A sárga jelzést követve indultam el Györökről első célpontom, a Garga-hegy csúcsán álló Bél Mátyás-kilátó felé. Kissé aggasztott a reggeli köd, vajon mit fogok látni odafentről, ilyen körülmények között? Aztán ennek köszönhetően, csodálatos élményben volt részem.
A tóhoz hasonlóan, fehér lepel mögött rejtőzködtek a tanúhegyek, csupán a Szent György-hegy teteje kandikált ki egy kicsit a takaró mögül. Kis idő elteltével, előbukkant a Badacsony felső sarka, majd a Gulács csúcsa.
Elidőztem a kilátó tetején, megreggeliztem és közben figyeltem, ahogy mindjobban láthatóvá válnak a hegyek és a Balaton víztükre.
Bél Mátyás-kilátó
A 221 m magas Garga-hegyen áll a háromszintes, fából épült, sátortetős kilátó. Elődjét 1972-ben építették, azt még 2001-ben felújította a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, de 2013-ban a Bakonyerdő Zrt. lebontatta és egy teljesen új kilátót épített a helyére.
Névadója 1684-1749 között élt, Magyarország első tudományos igényű leírójaként lett ismert.
Gyönyörűen belátni innen a tó nyugati medencéjét, a Keszthelyi-hegység erdővel borított domborulatait és a Tapolcai-medence tanúhegyeit.
Jól idelátszott a zöld rengetegből kiemelkedő Batsányi-kilátó, hamarosan elindultam feléje. Érezhetően melegedett az idő, miközben felfelé kaptattam.
A kilátó legfelső szintjén egy német turistát üdvözöltem, aki az elénk táruló panorámában gyönyörködött. Eddigre a köd teljesen feloszlott, tisztán látszottak a távoli hegyek.
Batsányi-kilátó
A Pap-hegy csúcsán álló háromszintes fakilátót 2014-ben építették újjá. egyedülálló panoráma nyílik róla a Szigligeti-öböl és a tanúhegyek felé. Markánsan látszik a Szent György-hegy, a Gulács és a Badacsony, előttük Szigliget magaslatai és a várrom.
Névadója, Batsányi János (1763-1845) költő Tapolcán született, iskolái egy részét pedig Keszthelyen végezte.
Rátértem a Bélap-völgy erdészeti útjára, ismét a sárga jelzést követtem a Büdöskút irányába.
A Szobakű-barlang közelében találkoztam egy másik túrázóval, együtt mentünk tovább a Padkűi kilátóig, közben nagyon jót beszélgettünk. Később a Berzsenyi-kilátónál ismét összefutottunk.
A Pad-kőnél is új kilátó épült, odafentről csak nézeget az ember körbe-körbe. A környezetet az erdőség zöldje uralja, a távolban a Balaton látszik. Mindenfelől a természet nyugalma árad.
Padkűi kilátó
A 408 m magas Pad-kő csúcson áll, 2015-ben adták át, 18,9 m magas, erdei- és vörösfenyőből épült, 12,6 m magas kilátószintjére csigalépcső vezet fel.
A korábban itt állt magasles körül olyan nagyra nőttek a fák, hogy terebélyes lombkoronájuktól szinte semmi sem látszott a környező tájból.
Csodás panoráma tárul szemünk elé, mindenütt erdő, déli irányban a Balaton nyugati része és a Keszthelyi-öböl látszik.
Nehéz volt elszakadni ettől a látványtól, de indulni kellett tovább, mert a vadászidény miatt csak 8-16 óra között lehetett az erdőben tartózkodni. Visszatértem a zöld-sárga turistaútra, majd a sárga jelzésű ösvényen haladtam a Berzsenyi-kilátóhoz.
Szomorúan tapasztaltam, hogy a kilátó le van zárva. Régebben már jártam itt, úgyhogy tudtam, milyen szép látványban lett volna részem.
Berzsenyi-kilátó
Gyenesdiás közelében, a 355 m magas Pető-hegyen épült 1951-ben, melyet később felújítottak, 2002-ben pedig teljesen újjáépítették.
A faépítmény legfelső szintjéről lenyűgöző körpanoráma tárul elénk. Észak felé a távolban a Meleg-hegy vonulata látszik, a Nagy-Messzelátó-hegy mögött a Kovácsi-hegy gerince, jobbra mellette a Tátika kúpja, előtérben a hosszú Pórakháti- és Büdöskúti-völgy húzódik. Ha kicsit fordulunk, feltűnik a Görbe-tető antennája, előterében az Öreg-Szék-tető, a Gala-tető és a Csiderkúti-tető kúpjaival. Keleti irányban az Edericsi-hegy, délre pedig a Balaton, a vonyarci völgyek és a Szent Mihály-domb.
Tovább indultam a Nagy-mező felé, hogy eljussak túrám utolsó célpontjához, a Festetics-kilátóhoz. A hegyre vezető meredek ösvény bizonyult aznap a legnehezebb terepnek, fújtatva kapaszkodtam felfelé. A fantasztikus látvány, ami odafent fogadott, megért minden fáradtságot.
Festetics-kilátó
A 231 m magas Varsás-hegyen áll, rövid, de igen meredek ösvényen közelíthetjük meg a Nagy-mező felől. A Keszthely feletti magaslatok legdélebbi kilátója, 2000-ben született újjá, tetejéről nagyszerű panoráma nyílik a Balaton nyugati öblére, Keszthely városára és a Keszthelyi-hegység erdőrengetegére. A közeli felhagyott kőbánya feltűnően fehérlik, egyből vonzza a tekintetet, amint arrafelé pillantunk.
Egy darabig még gyönyörködve nézelődtem, aztán lassan, óvatosan lépkedve ereszkedni kezdtem a hegyről.
A sárga kereszt jelzést követve, a kőbánya mellett elhaladva érkeztem Gyenesdiásra, ahol némi várakozás után vonatra szálltam.
Remek volt ez a nap, felejthetetlen élményekkel gazdagodtam!
Zoli