Rodostó
Rövid kis pihenőkkel, buszon alvással utaztunk Törökországba. Az első megálló a Márvány-tenger partján álló Rodostó volt. Itt áll II. Rákóczi Ferenc fejedelem vízparti palotája. Ez egy magyar történelmi emlékhely, ahol a száműzött fejedelem törökországi életét idézik fel.
Rákóczi 1718-tól élt itt egészen a haláláig, 1735-ig. Bujdosótársaival, Bercsényi Miklóssal, Esterházy Attilával, Csáky Mihállyal és a krónikásával, Mikes Kelemennel. Mikes Kelemen a Törökországi leveleiben szellemesen, ízes magyarsággal örökítette meg a bujdosok életét.
Rodostóban, a Barbaros utcában található a múzeummá alakított ház. Rákóczit halála után az isztambuli Szent Benoit líceum kápolnájában temették el. 1906-ban maradványait hazaszállították és Kassán helyezték örök nyugalomra. A rodostói házban lévő kiállítás Rákóczi személyes és családjának tárgyait mutatja be.
Innen utunkat Isztambulba folytattuk. Este érkeztünk a Boszporusz Metropoliszába.
Isztambul
Másnap délelőtt a városnéző programunkat Isztambul fő nevezetességeivel kezdtük. Először a Topkapi szultáni palotát és háremet tekintettük meg. A palota, amely félig üres rezidencia, félig múzeum, eklektikus stílusú. A Topkapi legfényűzőbb részei természetesen azok voltak, amelyekben az uralkodó a magánéletét élte, illetve amit reprezentációra használtak.
Az egyik legnagyobb pavilonban őrzik a birodalmi kincstárat, az arany és ezüst ékszereket, igazgyöngyöt, gyémántot, smaragdot, koronákat, gyűrűket, kardokat. Itt található a Topkapi nevezetes, 86 karátos ezüstbe foglalt és 49 briliánssal dúsított gyémántja is.
A háremek izmiki majolikával csodálatosan díszítettek. III. Ahmed könyvtára kihagyhatatlan.
Ezután a monumentális Hagia Sophia-t látogattuk meg. Itt megcsodálhatjuk a keresztény-bizánci hagyomány gazdagságát. I. Justiniánus császár építtette a 6. században két korábbi templom helyére. Az oszmánok megjelenésével 1452-ben mecsetté alakították át, ma múzeum.
Következő látnivaló a Kék Mecset. Miért kék? A belsejét díszítő kék színű izmiki majolikák miatt. A mecsethez tartozik egy Korán-iskola, egy szegénykonyha, egy kórház és egy karavánszeráj (szállás).
Ezután megtekintettük a Ciszternát, ez egy ókori földalatti víztározó.
A nap utolsó programjaként meglátogattuk a Fedett Nagybazárt. Itt a 4000 üzlet mellett mecsetek, kutak és éttermek is találhatók.
A következő napon a Szulejmán-dzsámit kerestük fel. Ez a második legnagyobb mecset Isztambulban. I. Szulejmán szultán parancsára épült. Az építkezés hét évig tartott. A mecseten kívül találunk itt karavánszerájt, konyhát, iszlám iskolát, és egy hammam-ot (fürdő). A kertben áll I. Szulejmán és felesége (Hürrem) mauzóleuma. De itt nyugszik lánya (Mihrimah) is.
Héttorony
Következő állomásként a Héttorony maradványait tekintettük meg. A magyar történelem szomorú emlékét idézi, több kiváló magyar hazafi raboskodott itt. A hét toronyból hat már teljesen leomlott, illetve lebontották. A lépcsőkön számos feliratot lehet olvasni, különösen az 1600-1714-es évekből, többnyire velencei foglyoktól. A magyar foglyok közül Szilágyi Mihály (Hunyadi Mátyás nagybátyja), Majláth István, Török Bálint, Bornemissza Gergely és Béldi Pál neve a legismertebb. A Héttorony utolsó magyar rabja gróf Esterházy Antal császári főstrázsamester volt 1698-1699 között.
Ezután kirándulást tettünk Ázsiába. Almateát ittunk egy étteremben.
Edirne
Az utolsó napunk törökországi állomása Edirne volt. A Szelim Mecset a XVI. században épült, 71 méteres minaretjei az országban a legmagasabbak. Innen indultunk haza, éjszakai buszon alvással.
Írta: Ildikó