Málta
Az Air Malta légitársasággal utaztunk erre a csodálatos szigetre, St. Julians-ban szálltunk meg, egy három csillagos szállodában.
Málta fővárosa Valetta. A Nagymesterek Palotája az egyik legjelentősebb látnivaló. Cassar építette 1568-tól 1574-ig. A termekben Európa egyik leghíresebb fegyver- és páncélgyűjteménye található. A leglátványosabb egy komplett páncélzat, amely a 16. században készült a legjobb németországi műhelyekben, ezt Martin Garzez spanyol nagymester viselte.
A palota összes terme közül a Goblein-terem a legpompásabb. Régebben a máltai parlament egyik ülésterme volt. A terem mai nevét a 10 barokk faliszőnyegből álló francia goblein-gyűjteményről kapta.
A Szt. Elmo-erőd egyike azoknak az erődítményeknek, amelyeket a kikötő biztosítására építettek. Jelenleg hadtörténeti kiállítás látható itt.
A Nemzeti Régészeti Múzeum nagy népszerűségnek örvend. Keressük meg az az „Alvó nő” szobrocskáját, amely ugyan csak 12 cm hosszú és 7 cm magas, de felbecsülhetetlen értékű kisplasztika.
Érdemes megtekinteni a Szt. János katedrálist, itt látható Caravaggio mesterműve, a „Keresztelő Szent János lefejezése”. A csodás oltárképet az európai festészet egyik legjelesebb alkotásának tartják.
A katedrálistól nem messze áll a Nagy Ostrom Emlékműve, amely a máltaiaknak a törökök felett aratott győzelmére emlékeztet.
A Parisio Palota 1760-ban épült a Ventimiglia család számára. 1798. június 12-től 18-ig ebben a házban lakott Napóleon, akkor még tábornoki rangban.
A Felső Barracca parkból festői kilátás nyílik az egész városra és a kikötőre. Ez a mediterrán térség egyik legszebb panorámája. Az egész napos program mellett természetesen jutott idő egy kellemes ebédre, polipos spagettit szolgáltak fel.
A Kék-Barlang hatalmas, 30 méter magas boltívét először egy kilátópontról csodálhatjuk meg, majd lehetőség van behajózni a barlangba. A víz kristálytiszta, hihetetlenül szép árnyalatokban tükröződik. A barlangban a korallok és ásványok narancs, lila és zöld színben pompáznak. Innen kirándultunk Marsaxlokkba, ami Málta legszínesebb kikötője. Az öböl tele van a hagyományos helyi halászhajókkal.
Gozo
Hajóval átmentünk Gozo és Comino szigetére. Komppal másfél óra alatt elérhető Gozo. Lakói főleg mezőgazdaságból és az idegenforgalomból élnek. Mgarr a sziget egyetlen kikötője, itt egy pun sírfolyosót tártak fel. A kikötő feletti földnyelvre épült a Chambray erőd.
Gozon érdemes megnézni a Ggantija-templomokat. Talán a világ, de legalábbis Európa legrégibb megalítikus építményei közé tartoznak. Régebbieknek tartják a piramisoknál is. Falaik minden valószínűség szerint egy imahelyet vettek körül, még felismerhető rajtuk a vésetekkel díszített oltár.
Érdekesek az Alabástrom barlangok, két pici cseppkőbarlang. Gozo fővárosa Victoria. Itt található a Fellegvár, ami pun eredetű erődítmény. Megtekintettük a székesegyházat és a régészeti múzeumot. Gozo legszebb tengerparti része a Ramala Bay aranysárga homokjával.
Comino
Málta és Gozo között éppen félúton emelkedik ki a tengerből Comino. A sziget mindössze 2,5 négyzetkilométer. Legmagasabb pontja 247 méter. A sziget kiugró pontján láthatjuk a Szűz Mária tornyot, ami 1618-ban épült. Régen elítélteket hoztak ide. De itt élt száműzetésben 1285-től 1291-ig a Zaragozából származó Abraham bem Samuel Abulafia rabbi, aki itt írta a Szimbólumok könyvének egy részét.
Ismét Máltán
Málta leglátványosabb három városa: Mdina, Rabat és Mosta. Mdina a hallgatag város, a lovagrendi időkben három erődítménye volt, több bástyával, amelyek még ma is nagyon jó állapotban vannak. A hangulatos szűk utcákban órákig lehetne bolyongani.
A másik szép kisváros Rabat. Felkereshetjük a Szt. Pál templomot, ahol Szt. Pál apostol ereklyéi közül őriznek néhányat. A katakombák szintén különleges élményt nyújtanak. Az Inguanez-ház a város legrégibb palotája. Még ma is az építtető Inguanez család tulajdona. Az övék Málta legrégibb nemesi családja.
Mosta 7500 lakosú város. A mostai dóm kupolája a negyedik legnagyobb Európában, átmérője 53 méter.
A sok látnivaló mellett jutott idő a tengerparti pihenésre és a gasztronómia felfedezésére is. Érdemes megkóstolni az Aljotta-t, ami egy halleves fokhagymával, fűszerekkel ízesítve. A Ravjul az olasz ravioli máltai változata, ricotta sajttal töltve. A Gbejna a legjellegzetesebb gozói specialitás, ez juhsajt, frissen vagy kissé szárazabban kínálják kis karikákban, helyi kenyérrel és paradicsommal. Kóstoljuk meg a hobz nevű máltai kenyeret, amely kívül ropogós, belül kalács-szerűen foszlós.
Írta: Ildikó