Mivel Ildikó barátnőmmel nagyon szeretjük a kastélyokat, ezért alig vártuk, hogy a falújítási munkák után újra megnyissa kapuit a nádasdladányi kastély a látogatók előtt.
Egy vasárnapi napot választottunk erre a kirándulásra. Korán indultunk Budapestről, így a belső parkolóhelyek egyikét el tudtuk foglalni. Szerencsére Ildikó barátnőm készpénzt is hozott magával, mert aznap nem működött a bankkártyás fizetési lehetőség, így Székesfehérvárra kellett volna „elugranunk” egy automatához, mert a közelben máshol nincs pénz kivételi lehetőség.
A Nádasdy – kastély Nádasdladány szívében, Fejér megyében található. Eredetileg Nádasdy Lipót kis kúriája állt itt. Lipót halála után fia, Ferenc indíttatására kibővítették és átépítették. A kastély Tudor stílusban került átépítésre, Linzbauer István tervei alapján. Az építményt kovácsoltvas csillárok, faragott fabútorok, festett üvegablakok tették díszessé. A kastélyt a korszak legmodernebb berendezéseivel szerelték fel. Volt itt légfűtés, gáz majd villanyvilágítás, beszélőcső hálózat, csatorna és föld alatti ételszállító rendszer; ezek mind a tökéletes komfortot biztosították. Könyvtár és saját kápolna is állt a család rendelkezésére. A kastély legjelentősebb terme a családi arcképcsarnok, az Ősök csarnoka. Itt őrizték a felmenők egész alakos festményeit. A felújítás során azok az eredeti restaurált festmények kerültek vissza az Ősök csarnokába, amelyeket a II. világháború kitörésekor Radó Mária grófnő elfalaztatott.
Lipót halála után fia, Ferenc lett a birtok egyedüli örököse. Gróf Nádasdy Ferenc Zichy Ilonát vette feleségül, akivel boldog házasságban éltek, de Ilona 24 éves korában, harmadik gyermekük születése után tragikus hirtelenséggel meghalt. Ferenc nem nősült meg újra, ez is bizonyítja, hogy feleségéhez erős szerelmi kapocs fűzte, senki se léphetett a helyébe.
A kastély most már újra a régi pompájában látogatható. A Nádasdy családnak hatalmas könyvgyűjteménye volt, ebből a gyűjteményből megmentett mintegy másfélezer eredeti példány ma újra a kastély könyvtártermében sorakozik.
A felújított kastély egyik legizgalmasabb tere a nagyszalonból nyíló télikert. Ez az egyetlen olyan helyisége az épületnek, amely 1940 óta nem volt látható, hiszen ekkor lebontották.
A kastély pazarul berendezett, tele van csodálatos műtárgyakkal. Betekinthetünk a nagy szalonba, a női szalonba, a billiárd szobába, a gyerekszobába, a nevelőnő szobájába, a halószobába, a fürdőszobába.
A kastélyban filmek mutatják be a Nádasdy családhoz kapcsolódó érdekes történeteket, megpihenhetünk a télikert foteljeiben, élvezhetjük ezt az arisztokratikus enteriőrt. Lehet kávézni a szalonban, amit mi is kipróbáltunk, csak koffeinmentes sajnos nem kapható.
Csigalépcsőn tudtunk felgyalogolni a tetőre, ahonnan csodaszép panoráma tárult elénk.
Egy dolgot hiányoltunk, hogy se könyv, se képeslap nem kapható a kastélyról. A pénztárnál viszont lehetőség volt kastélykártya igénylésre, amit a kitöltött papírok után rögtön meg is kaptunk. A kártyával a többi NÖF, Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft-hoz tartozó kastély kedvezményesen látogatható.
Szerk.: Ildikó