Fapados járattal érkeztünk a lutoni reptérre, ahol autót béreltünk. A szállást itthon előre lefoglaltam, az étkezésről magunk gondoskodtunk.
London
A repülőgép a délelőtti órákban érkezett, így még aznap jutott idő egy sétára a Hyde Parkban, a Kensigton Gardens-ben és a Regent’s Parkban. Nézelődtünk a Kensigton High Street-en és a Harrods-ban. A Kensigton High Street elegáns üzleteivel és áruházaival vívta ki népszerűségét. A második Oxford Street-nek tartják.
A Harrods egyedülálló a világon. Nincs olyan árucikk, ami itt ne lenne kapható. A milliomos ügyfelek kényelmes kiszolgálása érdekében arra is hajlandóak, hogy vasárnap vagy éjszaka kinyissanak. Négy emeleten 250 osztály található és a szezontól függően 4000-6000 alkalmazott szolgálja ki a vásárlókat.
A Regent’s Park déli végét szegélyező krémszínű, stukkódíszes teraszos házak sora John Nash nevéhez fűződik.
Másnap autóztunk Winchesterbe és látogattunk el Southamptonba, illetve Salisbury-be.
Winchester
Winschester, Wessex ősi királyságának fővárosa. Hódító Vilmos itt építette fel első angliai várát. A várból csak a korabeli nagyterem helyén 1235-ben épült Great Hall maradt fenn. Itt őrzik Arthur király legendás kerek asztalát, amely körül a 24 lovag egyike sem érezhette, hogy kitüntetett helyen ül. A legenda szerint Merlin, a varázsló készítette.
A winchesteri katedrális lenyűgöző. A 20. század elején a katedrális keleti végét az összeomlás fenyegette. Meg kellett erősíteni a falakat, de a talajvíz nagyon közel volt a felszínhez. William Walker mélytengeri búvár 1906-tól 1911-ig naponta hat órát dolgozott a víz alatt és cementzsákok ezreivel sikerült alátámasztania a süllyedő falakat, megmentve ezzel a katedrálist.
Southampton
Southampton évszázadokon keresztül az egyik legjelentősebb kikötőnek számított. Innen indult útjára a Mayflower 1620-ban, és 1912-ben innen futott ki tragikus útjára a Titanic. Felkerestük a Tengerészeti Múzeumot (Maritime Museum), ahol a két hajó történetét mutatják be és más tengerjárókkal is megismerkedtünk.
Salisbury
Salisbury városát 1220-ban alapították a közeli dombtetőn fekvő Old Sarum lakói. A katedrális 38 év alatt épült fel a 13. században. A körülötte elterülő hatalmas templomkert a Close. Iskoláival, szegényházaival és egyházi épületeivel nagyon békés hangulatot áraszt.
London
A következő napot Londonban töltöttük. Nem kerestünk fel múzeumokat, csak jártuk az utcákat és töltekeztünk az Oxford Street-en, a Trafalgar téren, a Piccadily Circus-on, Camden Town-ban, Covent Garden-nél, Notthing Hill-en. Színházjegyet vásároltunk és a Victoria Palace Theatre-ben megnéztük a Billy Elliot-ot.
Cambridge
Egy teljes napot szántunk Cambridge felfedezésére. A város hangulatát meghatározza az itt tanuló diákok sokasága, egyszerűen csodálatos. Az egyetemhez 31 kollégium tartozik. A King’s College-ot VI. Henrik alapította 1441-ben és kikötötte, hogy az istentiszteleten mindennap 6 kántorból és 16 fiúból – akik a kollégium diákjai – álló kórus énekeljen. Ez a szorgalmi időszakban a mai napig így van.
A Sóhajok hídja a St. John’s College épületeit köti össze a Calm folyó fölött, ami az egyetem második legnagyobb kollégiuma. Élmény volt az egyetemi botanikus kert meglátogatása, télikertjét az ország legjobbjának tartják.
Bath
Másnap Bath és Cardiff felfedezése volt a cél. Bath lenyűgöző város, a gyógyvizeknek és a gyönyörű György korabeli épületeinek köszönheti hírnevét. Megnéztük a Római Fürdők Múzeumát. A hagyomány szerint a kelta Bladud király fedezte fel a hőforrás gyógyító erejét. A város akkor vált híressé, mikor 1702-ben Anna királynő itt kúráltatta magát. Az üzletekkel szegélyezett Pulteney híd Robert Adam tervei alapján épült 1769 és 1774 között. A keleti végénél áll egy nagyon ritka, Viktória korabeli postaláda. Érdemes megnézni a Royal Crescent-et, ami Britannia legszebbnek tartott utcáját szegélyező 30 lakóház, innen pazar kilátás nyílik a Royal Victoria Park-ra.
Cardiff
Bath után Cardiff-ba autóztunk. A város Wales fővárosa. Elsősorban a vár megtekintése volt a célunk. Lenyűgöző a Bankett-terem, a tetőkert, a Burt-torony, az Arab szoba, a Nyári dohányzószoba.
Windsor
A hazautazás előtti napot Oxfordban és Windsorban töltöttük. A Windsor kastélyban tölti a királynő a hétvégéit. Ezer szobája, sok tornya és hatalmas kertje van. A kastély több mint 900 éves, a világ legnagyobb és legrégibb használatban lévő palotája. 1992-ben egy nagy tűzben leégett 120 szobája. Ekkor nyitották meg a Buckingham palota egy részét a látogatók előtt, hogy a bevételből a windsori kastélyt renoválni tudják.
Oxford
Élmény volt újra felkeresni Oxfordot, az egyetemi várost. Minden látnivaló megunhatatlan.
Írta: Ildikó