Vonattal érkeztem Fonyódra, elsőszámú célpontom a Sipos-hegyi kilátó volt. Mivel a nyitásig még sok idővel rendelkeztem, lesétáltam a kikötőbe és a mólóra. A nézelődés után, a fokozódó melegben megindultam felfelé.
Walko-kilátó
Néhány percre megálltam a Walko-kilátónál.
1926-ban állíttatta Walko Lajos konzervatív politikus, bankelnök. A Sipos-hegy lábánál, az ország egyik legszebb szerpentin útjának emelkedőjén, a kilátótól csodálatos panoráma tárul elénk a Balaton északi partján magasodó tanúhegyekkel. 2019-ben az önkormányzat felújíttatta. A szerkezetében megerősített, mészkőből épült pihenő nagy népszerűségnek örvend a kirándulók körében.
Sipos-hegyi kilátó
Rövid erdei kaptató után ott álltam Fonyód egyik meghatározó magaslatának tetején. A kilátó 1987-ben épült és postai mikrohullámú átjátszóként is szolgál. A helybeliek sokáig csak „Postás-kilátó” névvel illették.
Odafentről nagyszerű körpanorámában gyönyörködhetünk.
A felnőtt belépő jelenleg 500 Ft/fő. Ne felejtsünk utánanézni az aktuális nyitvatartási időnek!
Ismét vonatra szálltam, de csak a következő megállóig – Fonyódliget – utaztam (remek lehetőségeket kínál a Balaton 24 napijegy).
Berek Világa Látogatóközpont
A vasúti megállótól a kihelyezett táblák segítségével könnyen odataláltam a látogatóközponthoz. A felnőtt belépő 900 Ft-ba került.
A természetismereti, társadalomtörténeti kiállítás és filmvetítés bemutatja a Nagy-Berek világát.
Iskolás csoportok részére tematikus foglalkozásokat is tartanak.
Mocsári teknős tanösvény
A kiállítás megtekintése után nem maradhatott ki a tanösvény sem.
A szemünk elé táruló táj az Ordacsehi-berek, mely Fonyód, Ordacsehi, Balatonboglár és Lengyeltóti települések ölelésében terül el, hajdan a vadregényes Nagyberek szerves része volt. Ez a lápos, vizes élőhely mind természeti értékekben, mind régészeti emlékekben gazdag, országos jelentőségű védett láp. Jelenleg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) Kis-Balaton – Nagyberek tájegységéhez tartozik, ahol 2004 óta több – köztük az Ordacsehi-berek is – az Európai Közösség természetvédelmi hálózatának részeként védett élőhely- és madárvédelmi övezetbe sorolt Natura 2000 terület is létesült.
A Mocsári teknős tanösvény közel 1 km-ét végigjárva megismerkedhetünk az Ordacsehi-berek történetével, a Natura 2000 területek jelentőségével, a vizes élőhelyek helyreállításának fontosságával, a területen található élőhelyekkel, a jellemző tájhasználati formákkal, a berek élővilágával, valamint a nem kívánt betolakodókkal, azaz az inváziós élőlényekkel, melyek veszélyeztetik az itt élő őshonos élőlényeket.
Zoli