Egy nyári nap kora reggelén komppal keltem át Szántódrévből a Tihanyi-félszigetre. A Belső-tó megkerülése után felkapaszkodtam az Apáti-hegyre, majd túloldalán az Apáti templomromnál tartottam rövid pihenőt.
Apáti templomrom
A jó állapotú Árpád-kori templom a Tihanyi-félszigeten, az Apáti-hegy lábánál, az autóút mellett fekszik, a hajdani Apáti falu egyetlen ránk maradt emléke.
Román stílusban, valószínűleg a 12. században épült. Téglalap alakú, négyszögzáródású szentéllyel, hajója szélesebb és magasabb a szentélynél. Keletelt templom, nyugati oldalán egykor faszerkezetű kegyúri karzat lehetett.
A török hódoltság idején a faluval együtt a templom is elpusztult. A romokat 1942-ben óvták meg az enyészettől, 1999-ben közadakozásból az Apáti templomrom Helyreállítási Alapítvány építette újjá. Napjainkban esetenként miséket és koncerteket tartanak benne.
Aszófő után Pécsely felé folytattam utamat, majd a települést elhagyva, a tőle északra elhelyezkedő Zádor-hegy irányába gyalogoltam tovább. A hegytetőn találjuk Zádorvár romjait, ahová jelzett turistaút vezet.
Zádorvár
A vár területére vonatkozó, első tárgyi emlékek az őskorból származnak. Az első kőből épített épületről 1374-ben emlékeznek meg az oklevelek.
1382-ben jelent meg a Vezsenyi család a Balaton-felvidéken. Mária királynő 1384-es oklevelében engedélyt adott Vezsenyi László királyi étekfogónak egy vár létesítésére.
1386-ban alakult ki a vár jelenlegi formája, melynek udvara 55×60 méteres és közel szabályos négyszöget alkot.
A Vezsenyi család birtokvitába keveredett a veszprémi káptalannal, az ebből keletkezett perben 1394-ben az országbíró a káptalan javára ítélt.
A Zádorvár a Vezsenyiek távozásával jogi értelemben lakatlanná vált, „gazdátlanul” állt a további évszázadokban, de feltételezhető, hogy ennek ellenére a várat használták.
A végvárrendszerbe nem sorolták be, hadászati szerepe nem volt.
A terület, melyen Zádorvár állt, 1652-ig káptalani birtok volt. Ezt követően III. Ferdinánd király más birtoktesttel együtt, ezt a területet is Zichy Istvánnak adományozta, így Zádorvár egészen 1945-ig a Zichy-birtok részét képezte.
A Zichy család a várat nem használta, javítására, megóvására nem költött, a jelenlegi falak a 14. századi építési időszak jegyeit hordozzák magukon.
1958-ban a romos Zádorvár műemlék besorolást kapott, 1991-től Pécsely község önkormányzatának tulajdonába került. 2016-ban az önkormányzat a Történelmi Emlékekért Alapítvány használatába adta, hogy megvalósuljon a vár megóvása, feltárása és kialakításra kerüljön egy kedvelt történelmi és turisztikai célpont.
Ismét Pécsely és Aszófő érintésével gyalogoltam vissza a Tihanyi-félszigetre. A hőség miatt ivóvízkészletem addigra nagyon megcsappant és felmelegedett, mire Tihanyt elértem, eléggé kimerült állapotba kerültem. Az legelső boltnál italt vásároltam, pihentem egyet, majd a révből komppal tértem vissza a déli partra.
Szerk.: Zoli