Balatonalmádi forgalmas üdülőváros Veszprém megyében, a Balaton északkeleti öble közelében. A város része Vörösberény, Budatava és Káptalanfüred is.
A környék már a római időkben lakott volt. Almádi első írásos említése 1082-ből, Vörösberényé 1109-ből származik. Településalakító adottságai közül a múltban elsősorban szőlőtermő helyként szerepelt.
A település neve a 20. század elejéig Almádi volt. Napjainkban gazdasági alapját az üdülő-idegenforgalom és az erre épülő szolgáltatások, ellátások képezik.
Vörösberényi erődtemplom
A város nevezetességei közé tartozik az erődített református templom. Feltehetően a tatárjárás előtt épült, majd a 13. században bővítették. A 15. században gótikus tornyot építettek hozzá. A 18. századra felépült ma is látható tornya, a középkori eredetű védművet ekkor alakították lőréses erődfallá.
Óvári-kilátó
Az Óvári-kilátó vagy Óvári messzelátó az Öreg-hegyen épült vörös homokkőből. Gerendavázas, cseréppel borított tetőzetét az 1990-es évek elején rekonstruálták régi fényképek alapján. Nevét Dr. Óvári Ferenc (1858-1938) ügyvédről, a Balatoni Szövetség alapítójáról kapta. A kilátóból nagyszerű panoráma nyílik a szemünk előtt.
Vörös homokkő tanösvény
A 6 km hosszú tanösvény bemutatja a várost és annak természeti értékeit, nevezetességeit. Érinti az Óvári messzelátót is.
Remete-forrás, Remete-patak
A három helyen feltörő forrásból eredő Remete-patak hol nyíltan, hol fedetten halad a Balaton felé. A móló közelében, a Sóhajok hídja alatt jut a tóba. A forrás és a patak mentén látható vasúti töltés ma már ipari műemlék, az egykori, 1969-ben megszüntetett Alsóörs-Veszprém vasútvonal vezetett rajta. Ennek állít emléket a városban egy vasúti kőhíd és a rajta álló gőzmozdony.
Malomvölgy
Balatonalmádi és Szentkirályszabadja között húzódik a környék népszerű kirándulóhelye, a Malomvölgy. Közelében felkapaszkodhatunk az Ember-szikla néven emlegetett kőzetformációhoz, melynek tetejéről belátható Szentkirályszabadja.
Szent Erzsébet liget
Almádi csodálatos 10 hektáros parkja a mólótól a Wesselényi strandig természetvédelmi terület. A park nevezetességei: Almádi móló, Zenepavilon, Sóhajok hídja, Irredenta örökmécses, Petőfi, Kossuth, Rákóczi, Váth János, Wass Albert szobrai, Véghely Dezső emlékpad, „Kézfogás” Európa szoborpark.
Egy emlékezetes gyalogtúra keretében jártam be túratársammal Balatonalmádit és környékét. Külön élményt jelentett, hogy hajóval érkeztünk a városba és ugyanígy tértünk vissza a déli partra.
Szerk.: Zoli