Siófok a Balaton-part legnagyobb és legnépesebb települése, Somogy megye északkeleti részén, a Balaton keleti medencéjének déli partján fekszik.
Az egyik legismertebb és legjelentősebb hazai üdülőhely.
Egykor a Sió képezte a határvonalat Veszprém és Somogy vármegye között.
Partvonalának a Sió-csatornától nyugatra fekvő szakasza Ezüstpart néven ismert, a keleti rész az Aranypart. A szállodák nagy része, valamint a város szórakoztató központja az Aranyparton található. A Petőfi sétány mentén helyezkedik el a fizetős Nagystrand, onnan kelet felé tovább haladva, illetve az Ezüstparton szabadstrandok vannak.
Siófok környéke már a római időktől lakott terület volt. A helyet az 1055-ös tihanyi alapítólevél is említi. A települést először Fuk, majd Fok néven említik, a Siófok szóösszetétel 1790 óta ismeretes.
A törökök 1552-ben elfoglalták Fokot és környékét, hadikikötőt és erődítményt is építettek itt. A vidék 1688-ban szabadult fel a török megszállás alól.
Jelentősebb fejlődés a 19. században indult a településen. Megindult a balatoni gőzhajózás, 1863-ban elkészült a vasútállomás. Megépült a hajókikötő és a Sió-zsilip. 1893-ban a fazsilipet vasszerkezetű váltotta fel. Ugyanebben az évben nyitották meg a fürdőtelepet.
1968-ban Siófok városi rangot kapott.
Az elmúlt években jelentős fejlesztések, beruházások történtek. A város a Dél-Dunántúl első számú wellness- és konferenciaközpontjává vált, hogy a nyári szezont követő időszakban is érdemes legyen idelátogatni. Fejlett idegenforgalmi infrastruktúra és évről évre bővülő programkínálat várja a hazai és külföldi vendégeket.
Siófok legjelentősebb látnivalói közé tartozik a víztorony, a Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom, a Makovecz Imre által tervezett Evangélikus templom, a Sió-zsilip, a kikötő, a Jókai park, a Rózsakert, a Millennium park és vasútállomás, a Meteorológiai obszervatórium, a dualizmus-kori villák, a Kálmán Imre Múzeum és az Ásványmúzeum.
A víztorony a több mint 320 km hosszú Dél-dunántúli Piros túra (DDP) északi végpontja.
Az Ásványmúzeumban megtekinthető Kövecses-Varga Lajos gyűjteményének egy része. Ez a legnagyobb magán-ásványgyűjtemény Közép-Európában. 1986 óta államilag védett. Az erdélyi ritkaságokat tekintve a világon egyedülálló magánkollekció. A főként a Kárpát-medence történelmi bányahelyein talált ásványok mellett a világ számos egzotikus tájáról származó érdekes darabot is láthatunk itt.
Siófokhoz évtizedek emlékei fűznek. Legkedvesebb helyeim közé tartozik a Rózsakert és a Jókai park. A város rengeteg gyalogos és kerékpáros túrám, vagy épp egy-egy hajókirándulás kiindulópontja volt.
Írta: Zoli