Egy szombati napot választottunk arra, hogy autóval, Budapestről indulva felkeressük az aggteleki cseppkőbarlangot. Ez hazánk egyik legismertebb természeti képződménye, más néven Baradla-barlang, amely 1995-től már az UNESCO világörökség része.
A több mint 25 kilométernyi barlangrendszer a szomszédos Szlovákiába is átnyúlik. Hazánkban három bejáratából indulhatunk egy-egy vezetett túrára a kiépített járatokon, de ha kedvet kapunk, akár overallba öltözve, sisakkal és fejlámpával felszerelkezve, kúszva-mászva is bekalandozhatunk egy-egy szakaszt szakképzett barlangászok segítségével.
Az itteni karszthegyek kialakulása kb. 500 millió évvel ezelőttre nyúlik vissza. A legnevezetesebb északi cseppkőbarlang, az aggteleki Baradla a régi kőkorszakban emberi lakhelyül szolgált. A kutatások során agyagedényeket, kő- és csontszerszámokat, valamint emberi és a barlangi medve csontjait is megtalálták itt. A tatárjárás és a török háborúk idején a barlang a környékbeli lakosság menedékhelye volt.
Az első tudományos felmérést 1801-1802-ben végezte Raisz Keresztély, ő a mai Vaskapunak nevezett pontig jutott el. 1825-ben Vass Imre a ma Színpadnak nevezett részig tárta fel a barlangot.
Mint általában a barlangokban, itt is szemléletes fantázianevet kaptak a cseppkőképződmények, mint pl. Teknősbéka, Fácán, Sas, Anyósnyelv, Télapó, Matyórojt, Elefántláb, a „Húsboltban” hatalmas oldalszalonnák lógnak, megállhatunk a Megfagyott vízesés vagy a Tóparti kastély előtt. Barangolhatunk az Óriások termében, a Fekete vagy a Tigris teremben.
A természet lassú munkával építi a cseppköveket. Egy-egy milliméternyi réteg kialakulásához 15-20 évre van szükség. Különleges az állandó 10-11 Celsius hőmérsékletű barlang növény- és állatvilága is. Összesen mintegy 262 fajta állat él a Baradlában számos pók, csiga, féreg, bogár és rákféle. Köztük sok annyira alkalmazkodott az örök éjszaka birodalmához, hogy látószerveik teljesen elcsökevényesedettek. A növényeket főleg penészgombafélék képviselik.
Fontos tudni, hogy a barlang csak vezetett túrák keretében látogatható. Indulás előtt mindenképpen érdeklődjünk az időpontokról.
Szerk.: Ildikó