Wachau
Wachau, Ausztria egyik 30 kilométer hosszú völgyszorosa a Duna mentén, Melk és Krems an der Donau között helyezkedik el, a világörökség része. Ez a terület nemcsak az osztrák kultúra egyik bölcsője, de a táj szépsége és a páratlan műemlékek révén Ausztria egyik legvonzóbb idegenforgalmi körzete.
Ennél a kirándulásnál is kikerültem a hegyeshalmi hosszú torlódást, újra Albertkázmérpusztánál léptük át a határt. Oltási igazolásainkat pár perc alatt ellenőrizték. Ezúttal kutyusunk útlevelét is elkérték.
A rengeteg látnivaló miatt a Wachau kirándulás nem fért bele egy napba, két napot szántunk a környék felfedezésére.
Göttweig-i bencés apátság
Első megállónk a Göttweig-i bencés apátságnál volt, amely a Duna déli partján emelkedik egy 442 méter magas hegycsúcs tetején. 1083-ban alapította Altmann passaui püspök az ágostonos kanonokok számára, de már 1094-től a Fekete Erdőből, St. Blasienből érkezett bencés szerzetesek lakták. 1718-ban egy tűzvész következtében az épület leégett, majd Hildebrandt tervei alapján újjáépítették. 1739-ben egy pompás díszlépcsőházat építettek a nyugati szárny épületébe. A lépcsőt a négy évszakot és a 12 hónapot szimbolizáló szobrok szegélyezik.
Az apátságnak 150 000 könyvből és kéziratból álló könyvtára van. Emellett értékes éremgyűjteménye, vallási metszetek gyűjteménye, régiségek, zenei kéziratok.
Ahogy a Wachau, úgy az apátság is az UNESCO világörökség része.
Dürnstein
Mai utazásunk második megállójának Dürnsteint választottuk. Itt csak fizetős parkolóhelyek vannak, 6 euróból egész nap parkolhatunk. Szabad helyet keresve egy kedves osztrák pár felajánlotta az egész napos jegyét. Mi is így tettünk, mikor befejezve a nézelődést elhagytuk a települést.
Dürnstein egyszerűen lenyűgöző. Romantikus és semmi sem zavarja meg a szépségét, mivel a vasút is egy alagúttal kerüli meg. A hegy tetején álló várat a Kuenringek építették a 12. század közepén. 1645 óta pusztul, szinte beleolvad a sziklába. Meredek lejtőn és romos lépcsőkön jutottunk fel a romokhoz. E várhoz fűződik a középkor egyik legérdekesebb története. 1191-ben I. Richard, a francia király és V. Babenberg Lajos herceg oldalán a 3. keresztes hadjáratban vett részt. A dühös természetű angol Akko elfoglalásakor letépte az osztrák felségjeleket és mint hadizsákmányt osztotta ki katonái között. Tettéért meglakolt, mert szászországi sógorához hazatérőben V. Lipót Bécsben elfogatta, s Kuenring Hadmar új, dürnsteini várába záratta. Innen a pfalzi Trifelsbe került, s onnan 1194-ben szabadult 150 000 ezüstmárka váltságdíj fejében.
Dürnstein zegzugos, macskaköves utcáit érdemes bejárnunk és kihagyhatatlan látnivaló az Ágoston-rendi apátság épülete. 1410-ben alapították a kolostort, s csak 1788-as felszámolásáig működhetett. A kor legnagyobb építészei (Munggenast, Prandtauer és Steinl) dolgoztak azon, hogy a rendkívül szűk helyet kihasználva alkossák meg Ausztria legszebb barokk apátsági épületegyüttesét, mely a kék-fehér templomtornyaival egészen sajátságos. Az épületet megközelíthetjük a főutca és a Duna-parti sétány felől is. Innen a legfestőibb a látványa és közvetlenül előtte kötnek ki a nagy sétahajók is.
Melk
E napunk utolsó állomásaként a melki apátságot kerestük fel, melyet a barokk építészet egyik fő műveként tartanak számon. Az óváros szűk kis utcáin, sikátorain, bájos házai között, az arany és a kék köveket követve jutottunk fel a meredek, hosszú sziklaplatón álló bencés apátsághoz. Itt állt egykor a Babenbergek vára, ahol II. Lipót kolostort alapított, Lambachból hívta ide a szerzeteseket, akik a kolostort erődített apátsággá építették át. 1297-ben egy tűzvészben csaknem elpusztult, átépítették, majd egy török ostromot is át kellett vészelnie, végül 1702-ben Berthold Dietmayr apát az épületkomplexum teljes átépítését határozta el.
Könyvtárában közel 100 ezer kötetet őriznek, köztük 2000 kéziratot és 1600 ősnyomtatványt.
Szerk.: Ildikó