Magyarország egyik legjelentősebb középkori építészeti emléke, a Győrtől 20 kilométerre található lébényi Szent Jakab apostol-plébániatemplom.
Lébény főterén áll, a 13. század elején épült román stílusban, egykor bencés apátsági templom és középkori monostor volt.
Bár a történelem viharai nyomokat hagytak rajta az elmúlt több mint 800 év alatt, ennek ellenére ma is épségben, méltóságteljesen emelkedik ki környezetéből.
A templom alapítási éve nem ismert, de okleveles adatokkal igazolható, hogy 1212-ben már állt. 1242-ben tatárok, 1271-ben Ottokár cseh király katonái dúlták fel. A 15. században felgyújtották a németek, majd 1529-ben a törökök. A bencések ekkor elhagyták a monostort és Szentmártonba költöztek. 1638-ban került a jezsuita rend tulajdonába, ők állították helyre, de 1683-ban a Bécs ellen vonuló törökök felégették a kolostort. Miután II. József feloszlatta a szerzetesrendeket (1773), a jezsuiták elhagyták az épületeket és a kolostor másodjára is elnéptelenedett. 1862-ben kezdődött a templom belső, majd külső restaurálása, August Essenwein német építész vezetésével.
A magyarországi Szent Jakab-út része a Camino de Santiago zarándokútnak, amelyben Budapestről, illetve Tihanyból indulva érhető el a magyarországi kegyhely, a lébényi Szent Jakab apostol-plébániatemplom. Az út folytatódik Szlovákia és Ausztria felé, ahol kapcsolódik a Santiago de Compestelába vezető utakba.
A lébényi Szent Jakab Látogatóközpont különféle szolgáltatásokkal áll a zarándokok rendelkezésére.
A település egyéb nevezetességei közé tartozik az I. és II. világháborús emlékmű, Trianoni emlékmű, római mérföldkő, pozsonyi csata emlékműve, Szent István szobor.
Szerk.: Ildikó és Zoli