Egy hétvégi nap reggelén Székesfehérvárra autóztunk. A Bory-várat már régóta szerettük volna megnézni. Emellett felfedeztük a város egyéb látnivalóit, nevezetességeit is.
Bory-vár
A várat Bory Jenő (1879-1959) szobrászművész és építészmérnök építette saját tervei és álmai alapján, 40 nyáron keresztül. Története 1912-ben kezdődött, amikor Bory Jenő a város melletti Máriavölgyben megvásárolta azt az egyholdnyi területet, ahol akkoriban csupán egy kis présház állt. Az épület nemcsak a Bory-család otthona volt, hanem műteremként is használták, Komócsin Ilona (1885-1974) festőművész – Bory Jenő felesége – alkotásai számára. Jelenleg leszármazottiak egy része itt él, de a vár szinte egész évben látogatható. Érdekesség, hogy a vár alapanyaga beton, melynek használatában Bory Jenő úttörő volt. (Cím: Máriavölgy 54.)
Koronázó Bazilika Romkertje
Ezen a helyen állt 1543-ig a magyar királyok koronázó temploma, ahol 38 királyt koronáztak meg. Szent István itt temettette el tragikusan elhunyt fiát, Szent Imrét. Később 14 magyar király és több királyi családtag lelt itt örök nyughelyet. Az 1862-ben elkezdett ásatások a mai napig tartanak.
Országalma
Az Országalma egy vörösmárvány díszkút, mely Székesfehérvár belvárosában, a Városház tér közepén található. Azt a múltat szimbolizálja, amikor a város a Magyar Királyság koronázó- és székvárosa volt. Ohmann Béla szobrászművész alkotása, 1943-ban állították fel.
Órajáték
Az Órajáték figurái a magyar történelem királyi személyiségeit ábrázolja – Szent István király, Imre herceg, Szent László király, Szent Erzsébet, Szent Margit, Mátyás király és Beatrix királyné. A történelmi alakok délelőtt 10 órakor jelennek meg először, majd utána két óránként este hatig. (Cím: Kossuth utca 9.)
Kati néni, a fertályos asszony
Kati néni szobra a Liszt Ferenc sétálóutcában található. Kocsis Balázs alkotása (2001), ihletője Molnár Imréné Boda Katalin, aki még 93 éves korában is döcögős kocsiján árulta a tejet, tejfölt és a sült liba és kacsa fertályokat.
Árpád-fürdő
Az ország legpatinásabb, bár nem termálvizű fürdői közé tartozik. 1905. december 31-én nyitotta meg kapuit, az 1920-as években tovább bővítették, melyhez szálloda, színház, nyári mozi és étterem is kapcsolódott. Az idők során állapota leromlott, többször cserélt gazdát, végül a hosszas felújítás után 2010-ben nyitotta meg ismét kapuit. (Cím: Kossuth utca 12.)
Hiemer-ház
A belvárosban található az egyik kiemelkedő értékű, egyedileg védett műemlék épületegyüttes, mely három középkori eredetű épület összeolvadásából jött létre. Többek között itt látogatható a Hetedhét Játékmúzeum, ami egész Európában ismert.
Udvari bolond szobor
Mujkó, az udvari bolond szobra a Kossuth utca-Vasvári Pál utca kereszteződésében üldögél egy kötélen, az emberek feje fölött. 2007-ben került itt elhelyezésre, Kocsis Balázs szobrászművész és Molnár László ötvösművész alkotása.
Fekete Sas Patikamúzeum
Az 1688 óta működő városi gyógyszertárat 1745-ben 1200 Forintért vásárolták meg a jezsuiták, a volt patikus Johann Hehler örököseitől. 1774-ben felszerelésével együtt gazdát cserélt, Walter Ferenc tulajdonába került. Ekkor költözött jelenlegi helyére a gyógyszertár. A műemlék patika 1971-ig működött, 1973 óta múzeumként üzemel. (Cím: Fő utca 6.)
Török fürdő romkert
Az itt található falmaradványok Rüsztem pasa nagyvezír egykori gőzfürdőjének romjait őrzik. 1573 előtt épülhetett, a törökök kivonulása után elvesztette funkcióját. (Cím: Jókai utca 2.)
Püspöki Palota
1780-1803 között épült, a középkori Nagyboldogasszony-bazilika romjainak felhasználásával. Építője valószínűleg Rieder Jakab. Jelentős, mintegy 40 ezer kötetre tehető könyvtára van, középkori kódexekkel és ősnyomtatványokkal. (Cím: Városház tér 4.)
Második világháborús emlékmű
A ciszterci templom tornyát a második világháborúban bombatalálat érte, tornyából a harang lezuhant. Kiemelésére csak 1995-ben került sor. A csorba harang a Lugossy Mária szobrászművész által tervezett, a második világháború fehérvári áldozatainak emléket állító alkotás része lett.
Goldziher Ignác szülőháza
Goldziher Ignác (1850-1921) magyar orientalista, egyetemi tanár, Vámbéry Ármin tanítványa volt. A budapesti izraelita hitközség titkára, 1910-tól az Országos Rabbiképző Intézet óraadó tanára. Kora egyik legnagyobb sémi filológusa volt. (Cím: Oskola utca 6.)
Gasztronómiai élmény Székesfehérváron
A Magyar Király Szállóval szemben található a Belvárosi Krém Cukrászda (Marosi Arnold utca 1.). A kedves és barátságos kiszolgálást megkoronázta az elfogyasztott nagyon finom salátával tálalt melegszendvics, sütemények és forró csokoládé.
Szerk.: Ildikó