A fővároshoz való közelsége miatt a kápolnásnyéki Halász-kastély egy remek hétvégi kirándulási helyszín. Mi egy vasárnapi napot választottunk a kastély felkeresésére, hogy megtekintsük a Korok-Színek-Hangulatok kiállítást, ahol 25 magyar festőművész 41 alkotása került bemutatásra.
A Halász-kastélyt ifj. Magyar-Kossa Péter, Fejér vármegyei főszolgabíró építtette 1810 körül. A Magyar-Kossa vagyon özvegy Magyaryné végrendeletének megfelelően nagyrészt unokaöccsére, nádasdi Sárközy Sándorra maradt. Halász Lázárra felesége kezével, Halász Antónia örökségeként szállt a birtok egy része, majd 1844-ben együtt megvásárolták a Sárközyek teljes nyéki és környékbeli birtokát.
Halász Lázár fiával, Gedeonnal bővítette, kényelmesebbé tette a kastélyt, körülötte pedig parkot alakított ki.
Halász Gedeon első házassága válással ért véget. Második felesége Schweidel Anna (Schweidel József aradi vértanú lánya), akivel 1881-ben kötött házasságot. Gyermekük, ifj. Halász Gedeon 1882-ben született.
Schweidel Annát a Pázmánd-forrás melletti – azóta kifosztott – kriptában temették el. „Schweidel József aradi vértanú lányának síremléke” – ennyit ír a térkép arról az elhagyott sírboltról, amely Kápolnásnyék és Pázmánd között az úgynevezett Csekésben, egy kis erdő közepén, magánterületen található. A kifosztott üregben már koporsódarabot sem találni, a csontok, köztük az aradi vértanú lányának maradványai elkallódtak, a kövek szétszóródtak a síremlék körül.
Ifj. Halász Gedeon 1910 körül korszerűsítette és egy neobarokk stílusú kastéllyá építette át százéves otthonát. Pazonyi Elek Alexandrine-nal házasodott össze. Három gyermekük született: Alexandrine, Gedeon és Valéria. A család 1944-ig lakhatott a kastélyban.
Az épület a második világháborúban lakhatatlanná vált, majd el is vették a családtól. 2016-ban ért véget a kastély felújítása, mely azóta időszaki és állandó kiállításoknak ad otthont.
Sajnos az eredeti berendezésből nem maradt meg semmi, egy nagyobb tükröt és egy komódot kivéve. A kastély lakóira és a régi életükre a kiállított fényképeken emlékezhetünk.
Érdemes a kastély weboldalát felkeresni, mert mindig valamilyen új kiállítással és programokkal várják a látogatókat.
Szerk.: Ildikó
Forrás: A kápolnásnyéki Halász-kastély kiadványa