A budapesti kávéház történelmi múlttal rendelkezik, mely egészen 1901-ig nyúlik vissza. Klotild Mária főhercegné két neves építészt bízott meg (Giergl Kálmán és Korb Flóris), hogy a belváros szívében tervezzenek két, tükörszimmetrikus palotát, melyek az akkori Erzsébet híd kapuját jelképezik. A palotában Belvárosi Kávéház néven kétszintes kávézó nyílt, melybe egykor újságírók, híres közszereplők és művészek jártak. Itt írta Krúdy Gyula a ’Szinbád kalandjai’ művét. (Jelenleg egy szobor is megemlékezik a művészről a bejárat közelében).
Az I. világháború véget vetett a kávéházi kultúra aranykorának, de a háború után újra életre kelt. Négy évtizeden át a neves vendéglős dinasztia, a Rónay család irányította.
A II. világháború után a kávézót Rónay Egon nyitotta meg, az egyetlen dologgal, ami a pincében a háború idejére elraktározva maradt, kávéval.
Később a kávézó az államosítás miatt bezárt. Működött benne diákmenza, tervezőiroda, majd 1956-ban újra kávézóként nyitotta meg kapuit.
Egy átfogó felújítás után 1984-től egész nap szórakozhattak itt a vendégek, majd a későbbi években kaszinó ill. diszkó működött az épületben.
A Matild-palota legutóbbi felújítási folyamata 2017-től 2022-ig tartott. Jelenleg eredeti pompájában csodálhatjuk meg az épületet és élvezhetjük a magas szintű kávékultúrát, a kifinomult cukrász termékeket.
A Matild tortát csak itt tudjuk megkóstolni. A Rákóczi túrós egy remekmű. A meggylevest még sehol nem tálalták ilyen elegánsan, mint itt.
Szerk.: Ildikó