Húsvét hétvégéjén ismét Ausztriában kirándultunk. Gondoltuk, hogy már régen jártunk a Fertő-tó vidékén, úgyhogy ez alkalommal arrafelé vettük az irányt.
Albertkázmérpuszta pici határátkelőjén keresztül érkeztünk Burgenlandba, elsőként Podersdorfba (Pátfalu) autóztunk. Szerettük volna viszontlátni régi ismerősünket, a világítótornyot.
Podersdorf
A parton újdonság, „Podo beach” hatalmas betűi fogadtak. Meglehetősen borongós, szürke és szeles időjárásban volt részünk, ennek ellenére sokan nyüzsögtek a mólón és a világítótorony mellett, megnehezítve a fényképezést és videózást. Visszafelé menet a parkolóhoz, kicsit gyönyörködtünk a nyíló virágokban, majd következő úti célunkhoz indultunk.
Frauenkirchen
Frauenkirchen (Boldogasszony) kegytemplomát Esterházy Pál herceg építtette 1668-ban. Miután a törökök 1683-ban elpusztították, 1696-1702 között újjáépült. 1990 óta „basilica minor” rangot visel, ma ez Burgenland egyetlen bazilikája. Belsejét Burgenland legszebb barokk templombelsőjének tartják.
A kálvária 1683-ban épült, 1958-ban helyezték át mai helyére.
Megnéztük belülről a templomot és végig-, azaz körbementünk a kálvárián.
Halbturn
Következő megállónkat Halbturnban (Féltorony) tartottuk, ahol körbejártuk a kastélyt és parkjában sétáltunk.
A Harrach-kastély 1711-ben épült Johann Lukas von Hildebrandt tervei alapján, késő barokk stílusban.
Mária Terézia uralkodása idején a császári család nyári rezidenciája lett. Mária Terézia később kedvenc lányának, Mária Krisztina főhercegnőnek és férjének, Albert Kázmér szász-tescheni hercegnek adta, aki a kastélyban helyezte el az Albertina múzeum grafikai gyűjteményét.
Napjainkban a kastélyban kiállításokat, koncerteket tartanak, egy része pedig múzeumként szolgál.
A parkot szegélyező Szent József (római kat.) templom 1714-ben épült, barokk stílusban.
Hainburg
Délután még szerettünk volna ismét ellátogatni Hainburgba, csak az útvonalon tanakodtunk. Végül Albertkázmérpusztánál visszatértünk Magyarországra, de Rajkánál megint átléptük a határt, hogy Pozsony felől érkezzünk aznap másodszor Ausztriába.
Miután megérkeztünk, leparkoltuk az autót és gyalogosan közelítettük meg egymás után a város három nevezetes kapuját.
A Halász-kapu (Fischertor) a három városkapu közül a legfiatalabb, 1300 körül épült. A főtér felől a szomorú emléket idéző Vér utcán (Blutgasse) közelíthetjük meg és rajta keresztül sétálhatunk le a Duna-partra.
Hainburg jelképe, a Bécsi-kapu (Wienertor) ad helyet a városi múzeumnak.
A legrégebbi a keleti Magyar-kapu (Ungartor).
A kellemes városi séta után, szintén Pozsony érintésével tértünk haza.
Ildikó és Zoli