Veszprém a Közép-Dunántúl régióban, Veszprém megye székhelye. Egyetemi város, valamint a királynék városa. Északról, északnyugatról a Bakony hegyvonulata, délről a Balaton-felvidék, keletről a Mezőföld északnyugati nyúlványa határolja, a Séd-patakot övező dombokon és völgyekben terül el.
Váraink közül Veszprém volt a legrégebbiek egyike. A vár és a körülötte lévő, a középkor elején még önálló falvak az évszázadok során egyetlen településsé olvadtak össze.
A város az első püspöki székhely az országban, 1993-tól érseki székhely. I. István király feleségének, Gizellának kedvenc tartózkodási helye volt. Később évszázadokon át a veszprémi püspökök koronázták meg a magyar királynékat.
A török időkben, 1552-1683 között a város tízszer cserélt gazdát, a vár körüli településrészek elnéptelenedtek.
A Rákóczi-szabadságharcban a kurucok mellé álló Veszprémet a császári csapatok 1704-ben kegyetlenül feldúlták.
A 18. századot és a 19. század elejét békés fejlődés jellemezte. 1870-ben rendezett tanácsú várossá vált.
1930-ban megkapta a megyei város címet. 1938-ig megépült a Szent István völgyhíd, helyi néven viadukt. 1990-ben megyei jogú várossá vált.
Egy kora őszi nap reggelén érkeztem Veszprémbe, elsősorban egy teljesítménytúra miatt (Mount Everest), melynek útvonala részben a városban, részben azon kívül vezetett. Nem volt hosszú, a távot gyorsan végigjártuk, utána a városban sétáltam.
Először a várnegyed nevezetességeit jártam végig. A várhegy északi fokán megtekintettem I. István király és Gizella királyné szobrát, mely Ispánki József 1938-as alkotása.
Ezután a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központ kiállítását néztem meg, majd a Hősi kapu tornyában található Vármúzeumot.
A Tűztoronyból a környező panorámában gyönyörködtem. A Tűztorony egyike Veszprém jelképeinek és legrégebbi épületeinek.
Végezetül a Laczkó Dezső Múzeumot kerestem fel, mely Veszprém megye legjelentősebb múzeuma, a város és a megye történetét mutatja be. Rengeteg műtárgyat, dokumentumot, fényképfelvételt, könyvet és periodikát őriznek itt.
Késő délután nagyszerű élményekkel gazdagodva indultam hazafelé.
Ezen kívül is sokszor jártam Veszprémben, gyakran a város jelentette az úti célt, máskor csupán átutazóban érintettem.
Szerk.: Zoli