Abersee
Autóval utaztunk Ausztriába, utazási irodán keresztül foglaltunk szállást, egy apartmant Abersee-ben. Innen indultunk mindennap a kirándulásokra.
Salzkammergut
A salzkammerguti tóvidéket az év bármely szakaszában érdemes felkeresni. A környéken több mint 70 hegyekkel körülvett tó található. A régió magába foglalja a Salzburgi Alpok keleti részét, a Dachstein festői hegyvonulatainak keleti részét, a Holt-hegységet (Totes Gebirge) és a Pokol-hegységet (Höllengebirge). A hegyek közti legnagyobb és leghíresebb tavak: Traunsee, Mondsee, Attersee, Hallstatter See és a Wolfgangsee.
Hallstatt
Hallstatt városa a Salzkammergut egyik legnagyobb látványossága. A házak olyan szorosan zsúfolódnak egymás hegyére-hátára, hogy többet csak a tópartról lehet megközelíteni. A városképhez gyönyörű panoráma társul, a Hallstatti-tó és a Dachstein-csoport meredek hegyoldalai.
A házak felett, egy szirtfokon emelkedik a plébániatemplom. A templomot körülvevő temetőben van a Csontház (Beinhaus), egy nagyon bizarr, de érdekes látnivaló. Az egykori halottasházban kb. 1200 virágmintákkal díszített koponyát raktároznak. Sokukon még a tulajdonos neve, halálának ideje és oka is olvasható. A temető befogadóképessége korlátozott, így tíz évvel a temetés után a csontokat kiássák, és a kápolnába helyezik, hogy a sírhely a következő halott rendelkezésére álljon.
Dachstein
A Dachstein-gleccserre drótkötélpályán jutottunk fel. Itt egész évben megmarad a hó. Hótalpakat bérelve kirándultunk és élveztük a csodálatos panorámát.
A Dachstein-vonulat hegyoldalain nyíló barlangok Ausztria legszebb és legfantasztikusabb természeti látványosságai közé tartoznak. Évezredek ót a fagy uralkodik bennük. Két barlangot látogathatunk itt meg, egyik az Óriás-barlang, a másik kissé távolabb, de még mindig a Dachstein mészkőfalában nyíló Mamut-barlang. Mindkettőt a drótkötélpálya első állomásától induló ösvényeken lehet megközelíteni. Az ösvények alagutakon, üregeken vagy szakadékok mentén kanyarognak. A barlangok csak tavasszal és nyáron látogathatók.
Bad Ischl
Bad Ischl az 1800-as évek elején vált igazán ismertté, mikor az udvari orvos sósvizes kúrát ajánlott a terméketlen Zsófia főhercegnőnek. A kezelést követően számos gyermeke született. Fia, Ferenc József – a majdani császár – minden nyarát itt töltötte a Kaiser-villában feleségével, Erzsébet királynéval.
Itt írta alá 1914. augusztus 1-én a Szerbiának szóló hadüzenetet, amellyel megkezdődött az I. világháború.
A Császár-villát Ferenc József nászajándékba kapta Zsófia főhercegnőtől. Pompával berendezett termei természetesen látogathatóak.
A városban gyönyörű villákat találunk, hiszen számos arisztokratát és művészt vonzott. Lehár Ferenc villája ma emlékmúzeum, amelyben 1912-től, egészen a haláláig (1948) lakott a híres zeneszerző.
A Márvány-kastély Erzsébet császárné kedvelt tartózkodási helye volt, ma Fotómúzeum.
A városról kapta nevét az ischler nevű sütemény, amit itt találtak fel. A Zauner cukrászdában egykor királyok, lordok, márkik és híres zeneszerzők fogyasztották ezt a kedvelt édességet.
Írta: Ildikó