Autóval, olaszországi tranzitszállással (Treviso) utaztunk a francia Riviérára. Szállást apartman hotelben foglaltunk, Villefrance-sur-Mer-ben, önellátással.
Villefrance-sur-Mer
Villefrance-sur-Mer az egyik legszebb fekvésű tengerparti város. A ragyogó vízpartot olaszos homlokzatú házak szegélyezik kávézókkal és bárokkal. A kikötők mögötti utcák keskenyek és bájosan kanyargósak.
Cape Ferrat, Villa Ephrussi de Rothshild
Cape Ferrat félszigete fényűző villákkal büszkélkedhet. A legtöbb villát magas falak védik, így semmit sem látunk belőlük, de talán pont a legszebb nyitva áll a látogatók előtt.
Mi is felkerestük a Villa Ephrussi de Rothschild-ot, ami terrakottából és márványból épített káprázatos palota, pompás kerttel. Valaha az épület Ephrussi de Rothschild bárónőé volt, aki 1934-ben az Institute de France-ra hagyta.
A bárónő 1864-ben, Párizsban született, Charlotte Béatrice de Rothschild néven. 1883-ban kötött házasságot Maurice Ephrussi-val. Szőnyegeket, festményeket, Fragonard rajzokat és páratlan értékű porcelánokat gyűjtött. Miután meglátogatta a férje unokatestvére által építtetett Villa Kerylos-t, beleszeretett a helyszínbe és férjével együtt megépítette ezt a meseszép villát. Még saját állatkertje is volt, egzotikus madarakkal és állatokkal, mint flamingók, majmok, antilopok, gazellák. A bárónő 1934-ben, Davos-ban hunyt el. A párizsi Pére Lachaise temetőben helyezték örök nyugalomra. Az épület berendezése ma is olyan, mint az ő idejében.
Villa Kerylos
A másik látogatható villa, a Kerylos, melyet 1902 és 1908 között építettek Theodore Reinach régész számára, aki második feleségével, Fanny Kann-al együtt bízta meg Emmanuel Pontremoli építészt a tervezéssel.
Három gyermekük született. Fanny édesanyja, Betty az Ephrussi család tagja volt. A két villa között így jött létre a családi kapcsolat. Fanny 1917-ben, míg Theodore 1928-ban hunyt el. Haláluk után fiúk, Léon foglalkozott az épülettel, de őt feleségével és két gyermekével a második világháború alatt a nácik koncentrációs táborba küldtek és mind a négyen Auschwitzban haltak meg. 1967-ig a Reinach gyerekek és unokák éltek a villában, ami ma már múzeum.
Éze
Éze-ben szinte minden ház bolt, képtár vagy kézműves műhely. Az épületek virágokkal díszítettek. Felejthetetlen élmény volt a Jardin Exotique, ami egy trópusi kert, lélegzetelállító kilátással a Földközi tengerre.
Menton
Menton-ban citromfák nőnek és itt rendezik meg minden évben a híres citromfesztivált. A 19. században Viktória királynő, híres írók és költők is ide jártak nyaralni. Elbűvöltek az aranyló épületek és a trópusi kertek.
St-Paul-de-Vence
St-Paul-de-Vence-ről évekkel ezelőtt találtam egy képeslapot egy antikváriumban. Annyira lenyűgözött, hogy azóta szerettem volna erre a helyre eljutni.
Ez a falu az egyik leghíresebb és leglátogatottabb hegyi település a környéken. Kanyargós utcái és középkori épületei eredetiek.
Az Église Collégiale egy 12. századi alapokra épült templom, melynek kincsei közé tartozik a Tintorettonak tulajdonított Szent-Katalin festmény.
St-Paul-de-Vence a hírességek faluja. A Colombe d’Or (Arany Galamb) fogadó népszerű volt a 1920-as években a Riviérára érkező művészek között, mint pl. Picasso és Modligiani, akik gyakran festményekkel fizettek a szobáért és a kosztért. Yves Montand itt a teraszon vette feleségül Simone Signoret-t.
Nizza
Nizza a Földközi-tenger partvonalának legnagyobb üdülőhelye, egyben Franciaország ötödik legnagyobb városa és a Cote D’Azur fővárosa. Az utcák hangulatosak, egy kisvonattal be lehetett járni a várost, ami fotószünetekre több helyen megállt.
Az óvárost még ma is „chateau”-nak hívják, ami az egykori várra utal. Híres a Negresco, a Matisse és a Chagall múzeum. Ezek a látnivalók Nizza belvárosában gyalogosan elérhetők.
Monaco
Monaco a Cote d’Azur ékszerdoboza. 1297-ben a Grimaldi család vásárolta meg a genovaiaktól. Ma is ők ülnek a trónon, mint a világ legrégebben uralkodó dinasztiája. 2005-ben lépett trónra II. Albert, amikor édesapja III. Rainier 81 éves korában, 55 év uralkodás után elhunyt. Rainier felesége a tragikus körülmények között elhunyt filmcsillag, Grace Kelly volt.
A hercegi palota látogatható, mi is felkerestük. Bútorzata, szőnyegei és a freskói pompázatosak. Az őrségváltás mindennap 11:55-kor kezdődik.
Európa legszebb trópusi kertjének tartják az itt található Jardin Exotique-t.
Kihagyhatatlan látnivaló volt az Oceanográfiai múzeum, ahol búvárfelszereléseket, hajómodelleket is őriznek. Tengervíz borította akváriumában ritka tengeri növények és állatok élnek. Jacques Cousteau itt hozta létre kutatóközpontját.
Megnéztük a híres Casino-t, amit 1878-ban a csőd elől menekülő III. Károly alapított. Érdekesség, hogy monacoi lakosok ide nem léphetnek be.
Verdun-kanyon
Felejthetetlen panoráma tárult elénk a Verdon Gorges-ban (Verdun-kanyon), ami egyike a legvadregényesebb természeti képződménynek Európában. A Verdun-folyó mélyen folyik a hegyek és kőtömbök között. Egyes helyeken a szurdok eléri a 700 méteres mélységet is.
St. Tropez
St. Tropez és Cannes sem maradt ki a látnivalóink közül. St. Tropez az 1950-es években lett nagyon felkapott, mikor Roger Vadim itt forgatta az “És az isten megteremtette a nőt” című filmjét Brigitte Bardot-al. BB megváltoztatta az álmos kis halászfalu életét és utána rengetegen jöttek ide.
Híres a „plage”, ahol a Szerelmek St. Tropez-ban sorozatot forgatták és a főtér, ahol a régi Funes-filmek csendőrei „éltek”.
Látogatható a Maison des Papillons (Pillangóház), ami több mint 20 ezer fajjal büszkélkedhet.
Cannes
Cannes a filmfesztiválokról hires, az elsőt 1946-ban tartották. Kb. 20 évig ez egy kicsi és exkluzív esemény volt, Brigitte Bardot megjelenésével vált hatalmas médiaeseménnyé. Díja, a Palme d’Ore nagy elismerést jelent a győztesnek. Érdekesség, hogy a vörös szőnyeg 2 kilométer hosszú és 40-szer cserélik a 10 nap alatt.
Írta: Ildikó