Busszal utaztunk Macedónián keresztül Görögországba, tranzitszállás nélkül. Apartmant foglaltunk, önellátással.
Platamonas
Platamonas az Olümposz keleti lábánál fekszik, az Égei tenger partján. A település nevét a platánfáról kapta. Platamonas egy halászfalu, a tengerpart mentén helyezkedik el. Strandja apró kavicsos, a tenger tiszta, lassan mélyülő.
Helyi látnivaló Platamon vára, ami a bizánci korból származik. Sokszög alakú védőfalaiból nyolc bástya emelkedik ki. Egy köves úton sétáltunk fel a várhoz, amit a falak mentén körbe lehet járni. Csodálatos a panoráma.
Az egy hetes tengerparti pihenés alatt Athénba és Thesszalonikibe is elutaztunk.
Athén
Az athéni kirándulásra hajnali négy órakor indultunk. A görög fővárosban a sétát az Akropoliszon kezdtük. Az ókorból származó épületegyüttes az európai civilizáció és demokrácia jelképe, az emberi alkotógéniusz egyik legnagyobb alkotása. A földrengéseknek kitett területen megépítéséhez mai szemmel is jelentős mérnöki tudásra volt szükség. Az épület számos olyan technikai megoldást rejt, mely évszázadokra feledésbe merült. Ezeknek köszönhető, hogy ma is áll. Egyike azon kevés világörökségi helyszíneknek, melyek öt kritériumnak is eleget tesznek. Görögország-szerte számos hasonló akropolisz található, de méretei és kivitelezése miatt az athéni kitüntetett helyet foglal el közöttük.
Az Akropolisz legjelentősebb épületei közé tartozik a Parthenón, a szűz Pallas Athéné temploma, a világ egyik legismertebb ókori épülete. Erechteiona egy fellegvár kultusztemploma az ismert kariatidákkal. Heródes Atticus Ódeionja (Athén egyik leghíresebb római mecénása i. sz. 160-ban elhunyt felesége, Regilla tiszteletére emeltette a színházat zenei előadóteremként).
Ezután felkerestük az Akropolisz múzeumot, majd városnézés keretében megtekintettük az őrségváltást, az akadémiát, az egyetemet, a Zeusz-templomot és a Hadrianus kaput. A kecses, 18 méter magas márványkaput Hadrianus császár építtette 132-ben, a hatalmas Zeusz-Olympia templom elé.
Thesszaloniki
Thesszaloniki Görögország második legnagyobb városa. Itt felkerestük a Fehér Tornyot, amit a 19. században börtönként használtak. A janicsárok itt végezték ki a foglyaikat, ezért Janicsár Toronynak is nevezik. 1890-ben a zsidó foglyok meszelték fehérre, hogy visszanyerjék a szabadságukat. Innen ered a Fehér Torony elnevezés. Jelenleg múzeum működik benne. Nemcsak a kiállítás miatt érdemes ide ellátogatni, hanem a csodás panorámáért is, ami a toronyból tárul elénk.
A templomok nemcsak kívülről, de belülről is csodálatosak. Mi a Szent Dimitros bazilikát néztük meg, ami az 5. században épült. Szent Demeternek, Szaloniki védőszentjének a zarándokhelye, a Világörökség része. A hagyományok szerint a Szent Demeter-bazilika annak a fürdőkomplexumnak a helyén épült, ahol Szent Demeter 270-ben mártírhalált halt.
Görög ételekből a dolmadest kóstoltuk meg, ami fűszeres rizzsel töltött szőlőlevél. Emellett a tzatzikit, ami joghurtos uborkasaláta és a muszakát. A legjellegzetesebb sütemény a baklava és a kataifi.
Írta: Ildikó