Chiemsee
Busszal utaztunk Bajorországba. Délután érkeztünk a „bajor-tengernek” is nevezett Chiemseehez, melynek szigetén, a Herreninselen a kalandos életű bajor király, II. Lajos a Versailles-i kastély hasonmásaként építtette meg máig befejezetlen kastélyát, a Neues Schloss Herrenchiemsee-t.
Oberammergau
Innen utaztunk tovább Oberammergauba, a passiójátékairól híres kisvárosba, mely ismertségét gyönyörűen festett polgárházainak és Tájmúzeumának köszönheti. A harmincéves háború és az 1632-es pestisjárvány miatt majdnem teljesen elnéptelenedett a falu. A túlélők megfogadták, hogy ha nem hal ki a település, akkor színpadra fognak állítani egy darabot Krisztus passiójáról. Több haláleset nem történt és a falusiak a mai napig tartják a szavukat. Minden 10. évben kb. 2000 fő részvételével rendezik meg a hatórás előadást, amiből mintegy százat tartanak május és október között.
Lindenhof kastély
Oberammergau után a közeli Linderhof kastélyt, II. Lajos egyetlen befejezett neobarokk stílusú kastélyát és annak parkját kerestük fel. Habár a palotát magánrezidenciának szánták, II. Lajos király ragaszkodott hozzá, hogy legyen a kastélyban egy díszes uralkodói fogadóterem is. Linderhof Tükörcsarnokának mintáját a müncheni királyi rezidencia Tükörterme adta.
Neuschwanstein
A következő állomás Neuschwanstein, a mesekastély volt. Csodálatos hegyek között, a Hattyú-tó partján található, melyet 1869-1886 között II. Lajosnak építettek, a színházi épületeket tervező Christian Jank tervei alapján. A halványszürke gránitkastély különböző stílusokat ötvöz. A közeli Hohenschwangau faluból gyalog 20 perc alatt lehet felérni hozzá a meredek hegyi úton.
Ulm
A harmadik napon utaztunk Ulm városába. Világhírű nevezetessége a Székesegyház, melynek tornya mindmáig a világ egyik legmagasabb templomtornyának számít. Megnéztük az Óvárost, a Halász negyedet és az Eskü házat.
Augsburg
Innen Augsburgba utaztunk tovább, ahol a XVII. századi városházát, a Karoling dinasztia idejéből származó Dómot és a Fuggerei Múzeumot tekintettük meg. A Fuggerei az augsburgi Jakab negyedben Európa legrégebbi szociális lakótelepe. 1516-ban Jacob Fuggerei alapította, aki Európa akkori leggazdagabb családjának tagja volt. Szándékában állt, hogy a város legszegényebb polgárainak nyújtson lakást.
Schleissheim, Nymphenburg és München
A negyedik napon a bajor uralkodócsaládok nyári rezidenciáját látogattuk meg, a Schleissheimi kastélyt. Ezután a Nymphenburgi kastély épületét csodáltuk meg, ahol II. Lajos született. Továbbá a bajor fővárossal, Münchennel ismerkedtünk (Károly kapu, városháza, Miasszonyunk templom, Mária-oszlop).
Kufstein és Salzburg
Hazaúton Ausztrián keresztül utaztunk, megálltunk Kufstein váránál, ahol több magyar, közöttük Rózsa Sándor is raboskodott. Ezután egy Salzburgi városnézés következett (Mirabell kert, Dóm, Mozart szülőháza). Innen indultunk vissza Budapestre.
Írta: Ildikó