Idén nyáron is Tunéziába utaztam. Jegyet a Kartago Tours irodánál foglaltam, a Smartwings charter járatára. Sajnos még mindig nincs közvetlen járat Budapest és Tunisz között, így nyáron ezen az úton a legegyszerűbb átszállás nélküli eljutni az országba.
A monastiri Habib Bourguiba reptér előtt megáll a Mahdia – Sousse – Monastir vonalon közlekedő vonat, így a reptérről egyenesen a megállóba mentünk. Itt nincs jegypénztár, de a vonaton vásárolhatunk menetjegyet.
Monastir
Monastirban minden évben ugyanott szállunk meg. A Hotel Mezri egy kis puritán szálloda, de hatalmas előnye, hogy gyalogosan csak 10 percre van a Ribattól. A Ribat egy erődítményrendszer, ami védelmet és menedéket nyújtott a támadások ellen. Legfőbb ékessége egy ma már ritkaságnak számító, 927-ben Cordobában készített arab csillagvizsgáló készülék.
A szálloda másik előnye, hogy tengerpart közeli. Nem tartozik hozzá privát partszakasz, pont ezért szeretem. A helyi lakosokkal lehet együtt időt tölteni, este a tengerparton ülni, bambalounit (tunéziai fánk) enni, sétálni a színes forgatagban.
Aki Monastirban jár kóstolja meg a Heritage Coffee Shop-ban a crépe-t. Nagyon hangulatos kávézó.
Monastir Bourguiba elnök szülővárosa, aki egész életre megválasztott elnök volt. A Ribat melletti muzulmán temetőben található a Bourguiba család mauzóleuma.
Mahdia
Idén csak két napot töltöttünk Monastirban, majd ismét vonatra szálltunk és utaztunk tovább Mahdiába, az Afrika-fok nevű keskeny szorosra épült városba. A Skifa el-Kahlán (Sötét Kapu) áthaladva jutunk a város medinájába. Eredetileg ez a kapu védte egyedüli bejáratként a Fatimada palotát. Egy lépcsősor vezet a toronyból a fal tetejére. A bástyáról páratlan látvány tárul elénk (belépődíjas).
A Skifa el-Kahlán mellett található a Régészti múzeum. Kicsi a gyűjtemény, de érdemes megnézni a mozaikokat, faládákat és a régi használati tárgyakat.
Sousse
Sousse-ba szintén vonattal érkeztünk. Ahogy tavaly, úgy idén is a Royal Beach-ben foglaltunk szobát, algériai utazási irodán keresztül. Kiváltság, hogy már ismertek minket, így abban a kivételes helyzetben voltunk, hogy mi választhattunk szobát. A szállodának csak négy szobájához tartozik nagy erkély, mi kaptuk az egyiket.
Mindig olyan szállást keresünk Tunéziában, hogy közel legyen a medinához és gyalogosan elérjük a történelmi óvárost. Tavaly és már korábban is több alkalommal jártunk a Nagymecsetben, a Ribat-ban, felfedeztük a szuk sikátoros kis utcáit, megcsodáltuk a kézműves termékeket, kóstoltunk street food ételeket. Idén a Rue Alger medina felöli végén ittuk a legfinomabb kókusz levet.
Aki Sousse-ben jár, ne hagyja ki a Dar Essid múzeumot. Privát múzeum, egy arisztokrata család régi otthonát mutatja be. Láthatjuk az első és a második feleség szobáját, a gyerekszobákat, konyhát, fürdőszobát. A múzeum tulajdonosa két házzal odébb a múzeumtól. Ha nincs nyitva az épület, bekopoghatunk hozzá és kinyitja a látogatóknak.
És mit érdemes megkóstolnunk, ha Tunéziában járunk?
Baklava: mézzel átitatott leveles tészta aprított mogyoróval
Brik: ropogós töltött tészta, az én kedvencem a krumplipürével és petrezselyemmel töltött, de van tonhalas, szardellás és híg tojássárgával töltött változat is
Chorba tunisienne (paradicsomleves tésztával gazdagítva
Mechaoui: roston sült hús, általában bárány
Mechoouia: roston sült zöldség, tonhalas és főtt tojásos körettel
Merguez: juhhúsból készült kolbász
Memez. birkapörkölt
Mentatea: Tunézia nemzeti itala
Írta: Ildikó