Sousse-ból busszal utaztunk El Jem-be. A medina mellett van a buszpályaudvar, ahonnan nyolc fős mini buszok indulnak az ország egész területére. Megvesszük a jegyet, majd figyeljük, melyik sofőr kiabálja annak a városnak a nevét, ahova utazni szeretnénk. Nincs kötött menetrend. Akkor indul a kisbusz, ha összejön a nyolc fő.
Sousse-ból egy óra alatt értünk El Jem-be. A városban a buszmegálló közelében van a Régészeti Múzeum. Kombinált belépővel a múzeumot és a Colosseumot is megnézhetjük. A belépő 12.000 dinár. Maghreb országból érkezőknek 8000.
A Sousse – El Jem útvonal elég sivár, olajfákat olajfák váltják, majd a sík vidék közepén váratlanul felbukkan a kolosszális méretű antik építmény, az amfiteátrum, amely alighanem pun alapítású.
Kr. u. 230-ban épült és a 17. század végéig sértetlennek tartott 1695-ben kellett az ide befészkelt lázadók ellen vonuló Mourad bey csapatainak ostromát állni.
Az amfiteátrum a harmadik legnagyobb a világon, majdnem akkora, mint a római Colosseum. A kűzdőtér 65 méter hosszú volt, alatta kereszt irányú boltíves folyosók, melyekből 16 fülke nyílott, a játékhoz szükséges vadállatok elhelyezésére szolgált.
Hihetetlen, hogy hajdanán 30 ezer ember tombolt itt, ma pedig minden olyan csendes.
A régi város életéről a helyi múzeumban tudhatunk meg többet. Az épület egy rekonstruált római kori villa, középen Julius Ceasar szobrával. A gyűjtemény fő értékei a mozaiktáblák, szobortöredékek, olajmécsesek.
El Jem egy nagyon csendes városka. Egy kis gyümölcs és zöldségpiacot találtunk az amfiteátrum mellett, tonhalas szendvicset kóstoltunk egy helyi büfében.
Sousse-ba ismét mini busszal utaztunk vissza, egy órát kellett várni arra, hogy összejöjjön a nyolc fő az induláshoz.
Írta: Ildikó