Charter járattal, átszállás nélkül néhány óra alatt érkeztem Monastir repülőterére.
Port El Kantaoui
Port el Kantaoui egy turistaváros, mediterrán stílusban épült nyaralóházakkal, hangulatos, macskaköves utcákkal, ami Sousse-tól öt kilométerre található. Itt foglaltam szállást egy három csillagos szállodában (Hotel Miramar) félpanzióval, nem főszezonban, hanem márciusban, amikor a nyári ár töredékéért lehetett „nyaralni”. A tenger még hideg volt a fürdéshez, a szálloda fedetlen medencéje még fel sem volt töltve. Az egyhetes tartózkodásom alatt felkerestem Tuniszt, Karthago-t és Sidi Bou Said-ot.
Tunisz
Tunisz az ország fővárosa, neve valószínűleg a berber eredetű „eltölteni az éjszakát” kifejezésből származik. Egy hatalmas öböl partján fekszik, melyhez a Tuniszi-tó köti, illetve egy csatorna a La Goulette (Halk al-Wádí) kikötőjéhez. A város a parti síkságon és az azt körülvevő dombvidéken fekszik. Középpontjától keletre található az óváros (medina-negyed), északra pedig a Belvedere-negyed.
A medina sűrűn lakott, sikátorok és fedett folyosók szövevénye, pezsgő kereskedelem, intenzív színek és illatok keveredése, különféle áruk, műhelyek és szuvenírüzletek termékeinek tömkelege jellemzi. Az Újváros, a Ville Nouvelle a Francia Kapun – régebben Tengeri Kapu – túl kezdődik. A széles Burguiba sugárút vágja ketté, ahol a gyarmati korszak épületei magasodnak.
Tunisz mediterrán éghajlattal rendelkezik. A nyár forró és száraz, gyakori a 40 °C feletti hőmérséklet. A tél enyhébb, valamint ekkor hullik a legtöbb csapadék a városra.
Tunisz az egyik legrégebbi város a Földközi-tenger partján, múltja az idők homályába vész, melynek történelmét gyakran egészen a punok előtti időkig, az i. e. 12. századig vezetik vissza. A település helyén egykor egy kis falu állt, később pedig a nagy rabszolgatartó állammá terebélyesedő Karthago erődített külvárosa volt.
1881-ben a franciák elfoglalták Tunéziát. 1942-ben innen indultak az amerikaiak útnak, hogy megkezdjék a szicíliai partraszállást. 1956-ban lett az ország független.
A város híres szülötte Claudia Cardinale, olasz színésznő.
A legfontosabb látnivalók a medinában találhatók, amit a Porte de France-on (Franciaország kapuja) keresztül érünk el. Itt van a Nemzeti Könyvtár, az Olajfa mecset, a Dar Ben Abdallah-palota, a Dar Hussein-palota, az El Ksar-mecset, Hammuda pasa-mecset és mauzóleum. A medinán kívül érdemes ellátogatni a Belvedere-parkba és a Bardo múzeumba.
Karthago
Karthago a fővárostól északkeletre a Földközi-tenger, közelebbről, a Tuniszi-öböl partján terül el.
A település egyik leghíresebb emlékhelye a Tophet (Pun Szentély). A hátborzongató hagyomány szerint, a pun családok elsőszülött gyermekük feláldozásával igyekeztek az istenek jóindulatát elnyerni. A feltárt romok között megtaláljuk a pun hadikikötőt, a pun kereskedelmi kikötőt, a római amfiteátrumot, melyről tudjuk, hogy hajdanán Afrika legnagyobb ilyen épülete volt. Látunk itt ciszternarendszer maradványt (La Malga), Gargilius termáit, római színházat, villa romokat és Antoninus termáit. Utóbbi 162-ben épült, Marcus Aurelius uralkodása alatt. Méreteit tekintve a legnagyobb volt a római világban.
Sidi Bou Said
A festői szépségű, mór stílusban épült, kék-fehér színvilágú Sidi Bou Said mindenkit elvarázsol. Ez egy régi marabu falu, amely a Jebel Manar-domb oldalára épült. A házakat minden évben frissre meszelik. Találunk itt mecsetet, múzeumot, muzulmán temetőt, öreg világítótornyot és csodálatos panorámát.
Kóstoljuk meg a mentateát, de csapvizet ne igyunk, vagy csak forralva. Fontos információ, hogy Tunéziában nincs nyilvános toalett, de az éttermek mosdóit lehet használni.
Írta: Ildikó