Tunisz
Ismét menetrendszerinti járattal, de most a Turkish Airlines gépével utaztam Tuniszba, isztambuli átszállással. Szállásunk egy apartmanlakás volt a tuniszi Cervantes Intézet mellett, ellátás nélkül.
Az étkezést gyors, saját készítésű reggelikkel, utcai ebédekkel és vacsorákkal kényelmesen meg lehetett oldani. A doulma nagyon finom, hússal töltött cukkini. A brik háromszög alakú, rétes vékonyságú tészta, forró olajban kisütve, tojássárgájával, burgonypürével, spenóttal és petrezselyemmel töltve. Evőeszköz nélkül, kézzel eszik. A tajin sajtfelfújt tojássárgájával.
A szupermarketekben minden kapható, a sajtok főleg Franciaországból érkeznek. A dobozos őszibaracklé, a frissen facsart narancslé, a croissant, a hatalmas datolya és a friss füge ízlett leginkább.
La Marsa
Tunisz közelében található La Marsa városa. Itt nincs történelmi emlék, ez egy fürdőhely, elegáns luxusvillákkal. A tengerpart csodás, puha homokos, bokáig lehet gázolni a partra vetett kagylókban. Ajándéktárgyak vásárlása helyett szívesebben gyűjtögettem kagylókat, La Marsa emiatt számomra paradicsomi helynek bizonyult.
A települést régen már a punok is lakták (Megara néven), majd a későbbiekben egyiptomi eredetű keresztény koptok telepedtek le itt, s ezek egyikéről (Marsa, keresztény) kapta mai nevét.
A város érdekes nevezetessége egy régi kút, e köré épült a Café du Safsaf vendéglő. Régen a kútból egy öreg teve húzta fel a vizet, mióta kimúlt, sajnos nincs utóda.
La Marsa tele van luxusvillákkal, többek között a köztársasági elnök nyári palotája is itt található.
Tunézia növényzetére az igazi mediterrán változatosság a jellemző. Gyakori a ciprus, a leander, az eukaliptusz. A tengerparton megél a pálma, a fikusz, a nyárfa és az akác is.
Tuniszban ismét bejártuk a piacokat, részt vettünk utcai zenés rendezvényen, könyvesboltokban és régiségboltokban nézelődtünk és újra eljutottam egy kalligráfia programra.
Írta: Ildikó