Utazási iroda szervezésében utaztunk Amszterdamba, fapados járattal, egy reptér közeli szállodában kaptunk elhelyezést (Etap Hotel Amsterdam Airport), a reggelit az ár tartalmazta. Amszterdam központjába a szállodától vonattal lehetett eljutni. A szervezett programokon nem vettünk részt. Magunk fedeztük fel a várost, Amszterdam kártyával.
Aranykora a 17. századra tehető. Rengeteg festő és építész dolgozott itt. Ekkor épültek a pompás házakkal határolt csatornák. A város nem nagy, de így is rengeteg színvonalas múzeummal büszkélkedhet. A kávéházak és a bárok városának is nevezhetjük, körülbelül 1500 van belőlük.
Amszterdam több negyedből áll. A Régi oldal (Oude Zijde) a város keleti része. A 17. században a Portugáliából érkező zsidó menekültek árasztották el. Ebből az időből származik a négy zsinagóga és évszázadokon át ez volt a városban élő zsidóság központja.
Itt barangoltuk be a Vöröslámpás negyedet. Az ablakokban és kirakatokban hiányos öltözetű örömlányok üldögéltek. Ez a modern Amszterdam egyik meghatározó látványa. Felkerestük a Hasis Marihuána Kender Múzeumot is, amely az egyetlen Európában, ahol bemutatják a marihuána történetét. A kiállítási tárgyak 8000 évet ölelnek fel, vissza egészen a korai ázsiai kultúráig, amelyek a növényt gyógyszerként használták.
A Rembradt-ház meglátogatását nem szerettem volna kihagyni. 1639-től 1660-ig dolgozott és tanított itt a művész. A földszinti szobákban élt feleségével Saskiával és fiával, Titusszal. Óráit a padlástérben tartotta. Láthattunk itt metszeteket, rajzokat, önarcképeket, tájképeket, vázlatokat.
Amszterdam másik negyede az Új Oldal (Nieuwe Zijde). Itt található az Amsterdams Historisch Museum, ami régen árvaházként működött, most pedig a város történetét mutatja be. A Koninklijk Paleis hivatalos célokra épült, melyet a holland királyi család alkalmanként még mindig használ.
Hollandia királyság, az uralkodó Vilmos Sándor holland király (teljesen nevén Willem-Alexander Claus George Ferdinand), az Oránia-Nassau házból született, Beatrix holland királynő legidősebb gyermeke. Felesége, az ország királynéja Maxima Zorreguieta, Buenos Aires-i születésű. Közgazdaságtant hallgatott, majd különböző bankoknál dolgozott. 2002-ben házasodtak össze. Három lányuk született: Catharina-Amalia, (teljes nevén Catherina-Amalia Beatrix Carmen Victoria), ő a Holland Királyság örököse, valamint Alexia és Ariane.
A város harmadik negyede a Jordan negyed. Itt láthattuk a keskeny, jellegzetes utcákat és a csatornák hálózatait. A régi munkásházak között rengeteg kis üzlet található, valamint Amszterdam számomra egyik legfontosabb múzeuma, az Anna Frank Ház. A Frank család 1942. július 6-án költözött a ház hátsó épületszárnyába a német üldözők elől. Anna, édesanyja Edith, nővére Margot, édesapja Otto éltek itt, a Van Pels családdal és Fritz Pfeffer fogorvossal. Itt írta Anna a híressé vált naplóját. Egy falból kifordítható könyvespolc mögött voltak a kis szobák, melyekben a nyolc rejtőzködő lakott. 1944. augusztus 4-én a Gestapo betört az épületbe és mindenkit német koncentrációs táborokba szállítottak. Egyedül Anna édesapja, Otto élte túl a holocaustot.
Amszterdamhoz köthető egy különleges életmód, a hajón lakás is. A Houseboat Museum-ban bepillantást nyerhettünk ebbe az életstílusba. Egy családi lakásnak berendezett hajó, a „Hendrika Maria” 1914-ben épült.
„Hátborzongató” programban volt részünk az Amszterdam Dungeon-ban. Ez egy egyedülálló szellemvasutas showműsor, labirintusokban és sötétségben.
Felkerestük a Tulipán Múzeumot is (Amsterdam Tulip Museum), ami bemutatja a tulipán történtét.
A Múzeum negyedet utcáról utcára jártuk be. 1996 és 1999 között egy parkot alakítottak ki és ez lett Amszterdam fő kulturális központja. Számomra a Van Gogh Múzeum volt felejthetetlen. Amikor Van Gogh 1890-ben meghalt, már majdnem nyilvánosan elismert művész volt. Öccse, Theo egy párizsi műkereskedő, 200 festményt és 500 rajzát gyűjtötte össze. Ezek, valamint Van Gogh mintegy 850 Theohoz írt levele és barátainak, kortársainak művei alkotják a múzeum kimagasló anyagát. Itt látható a festő egyik legismertebb munkája, az Arles-i hálószoba, vagy a Napraforgók és a Piéta.
A Coster gyémántkereskedés a város egyik legrégibb gyémántfeldolgozója, amit 1840-ban alapítottak. Viktória királynő férje, Albert herceg őket bízta meg a hatalmas Koh-i-Noor (a fény hegye) gyémánt újracsiszolásával. Ez a kő a brit koronaékszerek egyik kincse, súlya 108,8 karát.
Kihasználtuk a csatornabusz városnéző lehetőséget. Ezek a hajók a nagyobb múzeumoknál, piacoknál és egyéb látványosságoknál állnak meg.
Felejthetetlen élményt jelentett a Willet-Holthuysen múzeum meglátogatása. Ez egy két emeletes épület 1687-ből, Amszterdam aranykorából. A tulajdonos Abraham Willet és gazdag felesége Sandrina Louisa Geertruyda Holthuysen 1861-től 1895-ig éltek itt. Az ő gyűjteményüket, bútoraikat, konyhájukat, fényűző életmódjukat és francia stílusú kertjüket csodálhattuk meg a múzeumban.
Írta: Ildikó