A kastélyban ma az ország egyik legdrágább luxusszállodája működik.
Egykor, a felújítás kezdete előtt többször is jártunk itt kirándulni és megcsodálni ezt a gyönyörű mesebeli épületet, amely a 19. században épült, Bukovics Gyula tervei alapján. (A fényképek a kastély felújítása előtti állapotot mutatják.)
Megjelenésében a francia Loire menti kastélyokat idézi és a magyarországi kastélyok egyik gyöngyszemeként tekinthettünk rá. Az épület különlegessége abban állt, hogy építésekor a kor legfejlettebb építési technológiáit és technikáit alkalmazták, így már akkor rendelkezett pl. központi fűtéssel, villanyárammal, egyedi szigeteléssel, a természetes fény pedig tüköraknás fénycsapdákon jutott le az épület alsó helyiségeibe. Különlegesnek számított az épület meredek tetejét borító természetes pala, mely Franciaországból származott.
Tura helység területe 1873-ig az Esterházy család birtokában volt, akiktől a bárói rangot kapott Schossberger Zsigmond vásárolta meg. A báró a kastélyt nyári tartózkodás céljára, vadászkastélynak szánta.
A Schossberger család története
A Schossberger család sikertörténetét Schossberger Lázár rabbinikus kereskedői tudással megáldott tehetsége alapozta meg. A felvidéki Morva folyó melletti Nyitráról Pestre települt kereskedő fiával, Schossberger Vilmos Simonnal gabonakereskedőként kezdett dolgozni. Későbbiekben a család folyamatosan bekapcsolódott a bankügyekbe, dohány iparba, tőzsdébe. 1863-ban Ferenc József magyar nemesi címet adományozott a családnak. A kiegyezés után (1867) Pest leggazdagabb kereskedői közé tartoztak. 1873-ban herceg Esterházy Miklóstól megvették a turai családi birtokot, és Vácszentlászlót is. Székhelyüket Budapestre tették, majd Turán vidéki, nyári szállást alakítottak ki.
1890-ben bárói rangot kapott a Schossberger család és gyermekei. 1907-től használták a Tornyai -Schossberger kettős nevet.
A kastélyépítő Schossberger Zsigmond 1826-ban született. Mayer von Gunthof Terézzel kötött házasságából négy gyermekük született: Anna, Nándor, Jenny és Viktor.
Szerk.: Ildikó