Ildikó barátnőmmel kerestük fel és töltöttünk egy tartalmas, nézelődéssel teli napot Szentendrén, ami Budapesttől csak 8 kilométerre található és Pest megye legnépszerűbb turista célpontja.
Autóval érkeztünk a városba, szerencsére sikerült egy központi parkolóhelyet találnunk. Figyeljünk oda, hogy itt a parkolás vasárnap nem ingyenes!
Szentendre belvárosa rengeteg hangulatos utcát és sikátort rejt, ami tele van múzeumokkal, galériákkal és templomokkal. Itt minden épületnek van múltja és története.
Mit néztünk meg mi Szentendrén? Fő tér, Kovács Margit Múzeum, Szántó Emlékház és Zsinagóga, Kmetty Múzeum, Ferenczy Múzeum, Blagovesztenszka Templom, Belgrád székesegyház
Fő tér
Szentendre központja a Fő tér és egykor ez volt a szerb negyed központja is. Itt található a Kalmár-kereszt, ami a város szimbóluma. A Szerb Kereskedő Társaság emelte 1763-ban hálából, hogy a pestisjárvány elkerülte a várost.
Blagovesztenszka Templom
A Fő téren álló templomot 1690-ben emelték a szerémségi szerzetesek, akik ide menekítették a Brankovics dinasztia szentjeinek földi maradványait. A mai templom ennek a fatemplomnak a helyére épült 1752-ben, Mayerhoffer András tervei szerint. A templom védőszentje Gyümölcsoltó Boldogasszony.
Belgrád Székesegyház
Az Alkotmány utcában található püspöki székesegyház egy ősfás kertben, kőkerítéssel körbevett területen fekszik. A Belgrádból érkező szerbek leszármazottjai építették Nagyboldogasszony tiszteletére. A templom eredetileg is kőből készült, ellentétben a többivel, melyek ideiglenesen fából készültek. Tervezője ismeretlen, építése 1763-ra fejeződött be. A szentendrei templomok közül ez a legdíszesebb, berendezése kimagaslóan értékes.
Szántó Emlékház és Zsinagóga
1944 júniusában Szentendréről és környékéről mintegy 250-280 zsidó állampolgárt hurcoltak el különböző náci haláltáborokba. Közülük kb. 35-en élték túl a túlélhetetlent. Az áldozatok között volt Szántó Lajos és felesége, kiknek fia, György, 1997-ben elhatározta, hogy szülőháza kicsi udvarán szülei és a Szentendréről elhurcoltak emlékére kegyhelyet és imaházat létesít. Váratlan halála miatt az álmot fia, Szántó András valósította meg. Ez a II. világháború óta Magyarországon először felépült zsidó imaház, amely talán a világ legkisebb zsinagógája és emlékmúzeuma. A vitrinekben kegytárgyak és helyi dokumentumok láthatók. A tóraszekrényben az elhelyezett Tóra. Az udvaron található emlékmű az áldozatok neveit tartalmazza.
Kovács Margit Múzeum
A Kovács Margit Múzeumot 1973-ban nyitották meg, a Kossuth-díjas kerámiaművész gyűjteményének bemutatóhelyeként. A műveit Kovács Margit ajándékozta a magyar államnak azzal, hogy az őrzési és bemutatási helyük mindig ez az épület legyen, az itt bemutatott alkotások máshova nem szállíthatók. Így a múzeumban állandó kiállítás működik, 11 kiállítóteremben tekinthető meg a több száz különleges kerámiaalkotás.
Kmetty Múzeum
A Kmetty Múzeumnak kijelölt épület Szentendre főterének egyik, még a 18. században épült kereskedőháza volt. Bródy Vera és barátai, adományok két párizsi magángyűjteményből c. kiállítást tekintettük meg.
Ferenczy Múzeum
Kincskeresés, kaland, tudomány. Közösségi régészeti projektek Pest megyében c. tárlaton jártunk.
A gasztronómiának is hódoltunk. A Művész étteremben választottunk egy kis könnyű nyári ebédet. Gyümölcslevest, csirkés salátát és túrógombócot.
Majd a nap végén a Margaretta cukrászdában kóstoltuk meg a helyben főzött kézműves fagylaltot.
Szerk.: Ildikó