A skóciai utazást irodán keresztül foglaltam, ’fly and drive’ csomagban. Előre foglalt szállások vártak a helyszíneken, bérautó a reptéren. A csomag ’bed&breakfast’ ellátást biztosított, a többi étkezést magunk oldottuk meg.
Viktória királynő 1842-ben életében először látogatott el birodalma eme részére, orvosai tanácsára, akik azt jósolták, hogy a skót hegyvidéki levegő csodákat fog tenni a reumás ízületeivel. A királynő számára Skócia szerelem volt első látásra. Ekkor támadt az a gondolata, hogy legyen egy saját kis „zuga a Paradicsomban”, ezen a gyönyörű Felföldön.
Viktóriának és férjének Albertnek ekkor már hét gyermeke volt. A királynő a Balmoral kastélyt választotta és bővítette, hogy befogadja a nagy családot.
Viktória sok mindent tett, hogy növelje Skócia népszerűségét, a többit pedig hozzátette a csodás természet.
Ez az árpa, a hanga, a lápvidék földje, a víz jelenti az életet, itt „élnek”a tündérek, manók és a boszorkányok. Itt született a mesés történet Peter Panról és Dr. Jekyll-Mr. Hyde kettős életéről.
Glasgow
Repülővel érkeztünk Glasgow-ba, ott vettük át a bérautót a reptéren. A szállás elfoglalása után városnéző buszra szálltunk, így ismertük meg Glasgow nevezetességeit. A buszról a látnivalóknál le lehetett szállni, majd, ha befejeztük a nézelődést, a következő járatra felszálltunk.
Glasgow Skócia legszebb Viktória korabeli városa, katedrálisa volt az egyetlen 13. századi templom, melyet elkerült a skót reformáció pusztítása.
Megnéztük a Tenement House-t, ami egy időkapszulára hasonlít, ugyanis teljesen megőrizte egy 20. századi, szerény bérházi lakás hangulatát. A ház Miss Agnes Toward tulajdonában volt, aki 1911-1965-ig élt itt. Mivel Agnes nem dobott ki semmit, a helyszín egy igazi társadalomtörténeti kincsesbánya. Orvosságai, levendulavize még mindig ott állnak a fürdőszobában.
Fort William
Fort William egy nyüzsgő kisváros, ami az ugyanilyen nevű erődről kapta a nevét, amelyet szerzetesek építettek 1654-ben Oliver Cromwell számára az első jakobita felkelést követően. Második napunkat itt kezdtük, majd folytattuk utunkat Invernessig.
Loch Ness, Urquhart, Inverness, Cawdor
A két város közti szakaszt tölti ki a 39 km hosszú, 1,5 km széles és 305 méter mély Loch Ness. Nyugati partján áll a 16. századi romos Urquhart kastély, amelyet a kormánypártiak 1692-ben felrobbantottak, nehogy a jakobiták kezére kerüljön. A romokat mi is meglátogattuk.
Loch Ness-hez fűződik Nessie története. A „szörnyet” elsőként a 6. században látta Szt. Columba. Majd az 1930-as években tűnt fel egy félreérthető fényképen.
Inverness-t a Felföld fővárosként tartják számon, kastélya Viktória korabeli, ma bíróság működik az épületben.
Cawdorban láttuk a legromantikusabb főúri kastélyt, ami már 600 éve a Thane-ek birtokában van és a család történetének szentelték. Meseszép a kastély virágoskertje. A legenda szerint a 11. században itt élt Shakespeare Machbet-je és itt gyilkolta meg Duncan királyt.
Eilean Donan kastély
Az Eilean Donan kastélyt valóságos szentélyként tisztelik. Ez volt a helyszíne a Hegylakó c. film több jelenetének. Sokak szerint ez Skócia legtöbbet fényképezett kastélya, ami nem csoda, hiszen valóban festői környezetben, egy szigeten áll. Az 1230-ból származó MacKenzie-klán székhelye volt és egy korábbi erődítmény romjaira építették. A kastélyt az 1700-as években lerombolták és csak a 20. században állították helyre. Falain belül egy jakobita időket bemutató múzeum látható.
Inverary kastély
Az Inverary kastély egy soktornyú palota, 1701 óta a Cambell klán otthona, akik az Argyll hercegi címet is birtokolják. A termekben válogatott műkincseket láttunk, régi bútorokat, porcelánokat, festményeket, fegyvereket, melyekkel a Campbellek harcoltak a jakobiták ellen.
Perth
A középkorban Perth volt Skócia fővárosa. E kor emlékeit a város a mai napig őrzi. Az 1126-ban alapított Szent János-templomban tartotta lázító beszédét John Knox reformátor.
Scone Palace
A várostól három kilométerre, egy hatalmas birtok közepén, a Tay-folyó mentén található a Scone Palace, melyet egy apátság romjaira építettek. A 9. és 13. század között itt őrizték a skót koronázások alapkellékét, a Végzet kövét, ami ma az edinburghi várban látható. Az itt kiállított tárgyak között láttuk Mária királynő hímzéseit és a valaha Marie Antoinette által használt szekretert. A „Nagykövet terme”gyönyörű stukkódíszes, elnevezése onnan ered, hogy az egyik Mansfield gróf XVI. Lajos francia király udvarában szolgált nagykövetként. Napjainkban Mansfield kilencedik grófja lakik benne.
Glamis kastély
Az egyik legszebb kastély, amit meglátogattunk, a Glamis. A lélegzetelállítóan szép épület eredetileg vadászlaknak épült, majd a 17. században átépítették. Ez a kastély tündérmesébe illő, belső termeit olyan értékes bútorzat gazdagítja, melynek darabjai a 14–19. században készültek.
A szobákban festményeket, porcelánokat, faliszőnyegeket csodálhattunk meg, melyek 500 év történelmét mesélik el. Mindig friss virágok illatoznak az anyakirálynő, Lady Elizabeth Bowes – Lyon egykori hálószobájában. Glamis volt ugyanis a gyerekkori otthona, itt hozta világra 1930-ban kisebbik lányát, Margit hercegnőt és nagyobbik lánya, a jelenlegi királynő, II. Erzsébet is itt töltötte gyermekkorát.
A hiedelem szerint Skócia legtöbb kísértete a Glamis kastélyba fészkelte be magát, pl. szökevény Jack, Lord Crawford és a Szürkeruhás Hölgy.
Stirling kastély
A Stirling Castle egy meredek sziklafalon álló fényűző erődítmény, amely évszázadokon keresztül jelentős szerepet játszott a skót történelemben.
A monda szerint a vár elődjét Arthur király szerezte meg a szászoktól, ám nem találtak rá bizonyítékot, hogy ezen a helyen 1124 előtt vár állott volna. A város a vár köré épült. A vár lábánál húzódó óvárost ma is ugyanazok a falak védik, melyet a 16. században emeltek, hogy Máriát megvédjék VIII. Henrik katonáitól.
A várbeli nevezetességhez tartozik a hírhedt XV. századi Douglas-terem. Ezen a helyszínen gyilkolta meg II. Jakab király Douglas nyolcadik grófját, akinek korábban álnokul oltalmat ígért.
Rosslyn kápolna
A Rosslyn kápolnát szerettem volna mindenképpen felkeresni. A 15. század közepén építették, a William St. Clair család alapította. A skót gótika mesterműve, dús kőfaragványairól és a Da Vinci kód c. filmből híres.
Edinburgh
A hazautazás előtti napot Edinburgh-ban töltöttük, amit méltán neveznek Európa egyik legszebb városának.
A látnivalók két részre oszthatók, melyeket a Princess Street, a város leghíresebb bevásárlóutcája választ el egymástól. Az Old Town az óváros, a New Town (Újváros) 1767 után fejlődött ki, mikor a gazdag kereskedők a középkori városfalon túl kezdtek építkezni.
Az Edinburgh Castle egy kialudt vulkán bazalttalpazatára épült. A várbörtönben látható egy írás, amit egy francia rab vésett a falba 1780-ban.
A skót koronát 1540-ben V. Jakab alakíttatta át és a palotában lehet megtekinteni, ahogy a Végzet kövét (Stone of Destiny) is. Egykoron az angolok elrabolták és csak 1996-ban adták vissza Skóciának.
Ebben a palotában szülte meg Mária skót királynő VI. Jakabot.
A megerősített falról csodaszép kilátás nyílik északra, a György korabeli New Town-ra és azon túl a tengerre.
Holyroodhouse
A Holyroodhouse jelenleg a királynő hivatalos skót rezidenciája. A palotát 1529-ben építették V. Jakab és francia felesége, Mária számára. A királyi lakosztályt a királynő látogatásakor szertartásokra és bankettekre ma is használják, de egyébként nyitva áll a nagyközönség előtt.
Szerk.: Ildikó