Révfülöp a Balaton északi partján, Veszprém megyében található. Szent István király korától az 1950-es megyerendezésig Zala vármegyéhez, majd Zala megyéhez tartozott. A Balaton egyik kedvelt üdülőhelye.
Kikötőrévét oklevelek szerint már a 11-12. századtól kezdődően használták.
A virágzó középkori települést a törökök felégették, elpusztították. 1541-ben már lakatlan volt, ezt követően kopár és elhagyatott területté vált.
1752-ben a révforgalmat újraindították, 1779-ben már révházról is tudósít egy korabeli forrás.
1846-ban megalakult a Balaton Gőzhajózási Társaság, Révfülöp és Boglár között is megindult a hajóközlekedés. 1871-ben megalakult a Zala-Somogy Gőzhajózási Társaság a révhajózás lebonyolítására.
A villa- és üdülőtulajdonosok 1899-ben megalakították a Révfülöpi Fürdő- és Partszépítő Egyesületet, melynek településfejlesztő tevékenységének köszönhetően Révfülöp kedvelt balatoni üdülőhellyé vált. 1912-ben épült a község modern kikötője.
A 19. század végén, mint egész Európában, a szőlőültetvényeket a filoxéra pusztította. Ma már újra sokan gondoznak kisebb-nagyobb szőlőskerteket. A terület a balatoni borrégióhoz, azon belül a badacsonyi borvidékhez tartozik.
A második világháború után, 1946 nyarán indult meg ismét a rendszeres rév- és hajóforgalom.
Révfülöp 1943-ban vált önálló településsé, 1973-tól a Káli-medence régióközpontja, 1989-ben önálló nagyközségi rangot kapott.
Fülöpi templomrom
A vasútállomás közelében található az először 1211-ben említett Fülöp falu 13. században épült egyhajós, egyeneszáródású templomának romja, a szentély déli oldalán sekrestyével, a hajó északkeleti sarkában redukált mellékszentéllyel.
Fülöp-hegyi kilátó
2001-ben épült a Millenniumi vagy Fülöp-hegyi kilátó Pelényi Gyula tervei alapján. A Fülöp-hegyről kibontakozó balatoni panoráma csodálatos és felejthetetlen élményt nyújt az idelátogatóknak. A kilátó 2020. február 13-án leégett, újjáépítése után 2021. július 17-től ismét látogatható.
Ecséri templomrom
Az Ecséri vagy Ecsérpusztai templomrom Révfülöp mellett, Kővágóörs közigazgatási területén található. A 12-13. században épült háromhajós, íves szentélyű, sekrestyével és csontházzal kiegészített román stílusú templom az Árpád-kori építészetünk egyik jelentős emléke.
A középkori Ecsér falu már egy 1082-es oklevélben szerepel. Az itteni templomot hitelt érdemlően 1353-ból származó oklevelek említik először.
1548-ban a törökök a faluval együtt felégették. Ezután az elhagyott templom pusztulni kezdett, vöröshomokkőből faragott köveit a környékbeliek széthordták.
A templom és a falu régészeti feltárását 1962-ben végezték, 1963-ban a templomromot konzerválták, 1999-2000-ben felújították.
A templomot körülvevő derékmagasságú kőkerítés az eredetileg temetkezésre használt területet lezáró fal rekonstrukciója.
Révfülöpön és környékén többször jártam, egyéni és társas kirándulások vagy teljesítménytúra során.
Szerk.: Zoli