Vonattal utaztunk Katowicébe, majd tovább busszal, az innen 60 kilométerre található Bielsko Bialába. A város fölé emelkedik az 1117 méter magas Klimczok-hegy. Egyik nyúlványa 1028 méteres csúccsal a Szyndzielnia. A Beszkidekben itt a legjobbak az időjárási viszonyok a síeléshez. Az egy hetes téli kikapcsolódás alatt a nézelődésre is jutott idő.
Krakkóban az óváros műemlékeit látogattuk meg. A Wawel-dombon a királyi palotát és a székesegyházat. Majd a Mária templomot és a Jagello Egyetemet.
A székesegyházban koronázták meg a lengyel királyokat és itt van a végső nyughelyük is. A katedrálist Szent Szaniszlónak, a lengyelek legfontosabb nemzeti szentjének szentelték, aki a templomban nyugszik. Ide temetkezett I. Ulászlótól Erős Ágostig 19 lengyel király és a mai napig szintén ide temetik a lengyel püspököket.
A királyi palota a középkori Lengyelország uralkodóinak volt a székhelye 1038-tól 1596-ig. Az épület jelenleg múzeum. Megnéztük a fegyvertárat, a királyi magánlakosztályokat, a dísztermeket és a kincstárat. Utóbbinak a Zsigmond-torony ad helyet. Itt láthattuk a lengyelek nemzeti ereklyéjét, a „csorba kardot”, mely a 14. század óta a lengyel királyok koronázási pallosa.
A Mária-templom az ország egyik leghíresebb műemléke. Krakkó főterén található, gótikus stílusú, a 14. században épült.
A Jagello Egyetemet 1364-ben alapították, így nemcsak az ország, de a világ egyik legrégebbi egyeteme. III. Kázmér lengyel király alapította. Három karon indult be akkor a képzés; szabad művészet, orvostudomány és jogtudomány. Kázmér halála után Nagy Lajos magyar király került a lengyel trónra, aki az egyetemmel nem foglalkozott, így az oktatás megszűnt. Újjáéledése Nagy Lajos lányának, Hedvig lengyel királynőnek volt köszönhető, aki apja halála után lépett a trónra. 1400-ban az egyetemet újra alapították és a teológiaoktatás is megkezdődött. A híres hallgatók közé sorolhatjuk Kopernikuszt és II. János Pál pápát.
Egyik nap Auschwitzba utaztunk, ahol a volt koncentrációs tábort látogattuk meg. Ez az európai történelem egyik legdrámaibb helyszíne. Ez volt a náci Németország legnagyobb koncentrációs tábora a 2. világháború idején. 1940-ben-ben hozták létre. A komplexum három fő táborból állt, egy közigazgatási központból (Auschwitz I), egy megsemmisítő táborból (Auschwitz II – Birkenau) és egy munkatáborból (Auschwitz III – Monowitz). A múzeum és emlékhely 1947-ben jött létre.
Írta: Ildikó