
Balatonendréd a Balaton déli partjától és Zamárditól mintegy 4-5 km-re fekszik. Az egykori zsáktelepülés 2012 óta déli irányból, Lulla és Tab felől is megközelíthető.
A települést először egy 1082-ben kelt oklevélben említik először, a veszprémi püspökség birtokaként. Nevét az Endre-András névből eredeztetik.
Endrédet 1544-ben foglalták el a törökök. A hódoltság ideje alatt nem csak nekik kellett adózni, hanem a tihanyi káptalannak is. A törökök várat építettek, melynek jelentős szerepe volt. A 16. században kétszer is felégették a magyarok. A török uralom idején járási székhellyé nyilvánították. A megszállók kiűzésekor a menekülők állítólag a Várcsige oldalában ásták el kincseiket, amit azóta is hiába keresnek. Más helyi nevek is őrzik a török idők emlékét: Dudahegy, Rózsahegy, Várihegy.
Ezután lassan gyarapodni kezdett a lakosság száma, 1741-1747 között új csűrt és malmot építettek. A 18. század közepén épült a katolikus templom, felhasználva a török vár falát. A református templom kegytárgyai 1729-ből származnak, jelentős iparművészeti emlékeknek számítanak.
A települést 1907-től hívják Balatonendrédnek, 1945-ig a tihanyi apátság birtokolta.
A megélhetést nagyrészt a mezőgazdaság biztosította, ehhez járult hozzá a 20. század elejétől ismét elterjesztett csipkeverés. Az endrédi csipke európai hírnévre tett szert, a csipkeverés a község büszkeségévé és szimbólumává vált.
Balatonendréd nyugalmat árasztó, gyönyörű természeti környezetben, dombok ölelésében helyezkedik el. A környék kiváló lehetőségeket nyújt a gyalogos és kerékpáros kirándulók és túrázók számára is.
A Csipkebokor tanösvény a község határától indulva 8 km hosszan, hét megfigyelőhelyet érintve mutatja be a természeti értékeket. Az őshonos növény- és állatfajok életéről a halastavak, vadászlesek mentén elhelyezett információs táblák segítségével tájékozódhatnak a túrázók. Az útvonal legmagasabb pontján kialakított pihenőhelyről a Balaton panorámája tárul a szemünk elé.
Az erdészeti út mentén láthatjuk gróf Széchenyi Zsigmond, a híres vadász, utazó és író kopjafáját. A vadregényes Gyugyi-patak völgye különleges hangulatot áraszt. A Cinege teljesítménytúrák hosszabb távjai is érintik ezt a szakaszt. Az erdészeti úton a Balaton felé tovább haladva, Zamárdi és Szántódpuszta irányába túrázhatunk. Számos alkalommal erről közelítettem meg egyik kedvenc pihenőhelyemet, a Zamárdi határában, csodálatos erdei környezetben álló Vaskeresztet.
Írta: Zoli