Balatonföldvár a Balaton déli partján, Szántód és Balatonszárszó között fekszik.
Régészeti leletek szerint már a 4. században kelta földvár állt itt, mely a település névadója lett. Földvár első írásos említése a 11. századból származik.
A fürdőtelepet 1896-ban nyitották meg, a Széchenyi család kőröshegyi birtokához tartozó területen, mely a 18-19. században Földvárpuszta néven szerepelt a térképeken.
Gróf Széchenyi Dénes kezdte meg a fásítást a magaspart alján. A fürdőtelep kialakítására Dr. Korányi Frigyes egyetemi tanár tett javaslatot, melynek alapján gróf Széchenyi Imre felparcelláztatta a korábbi pusztát.
A földvári Balaton-part népszerűvé vált az arisztokraták, magas rangú hivatalnokok és katonatisztek körében.
A 20. század elejére már vendéglők, kávéházak, strand, hajókikötő várta a vendégeket.
1948-ra közigazgatásilag is önállóvá vált, 1992-ben városi rangot kapott.
Balatonföldvár a déli part egyik legszebb fekvésű települése, a kikötőből és a mesterségesen kialakított Galambszigetről gyönyörű panoráma nyílik a Tihanyi-félszigetre és a Balaton északi oldalára, mely a magaspartról tovább szélesedik.
Az élmény még inkább fokozható a hajó alakú kilátóból, ahol a Hajózástörténeti Látogatóközpont kapott helyet és árboca a Balaton legmagasabb épített kilátója. Teljes magassága 25 méter, a mintegy 40 méteres magasparton. Tetejéről a Balaton mindkét medencéjét és a somogyi dombokat is megcsodálhatjuk.
A lenyűgöző látvány mellett megtekinthetjük a kétszintes, balatoni hajózást és vitorlázást bemutató interaktív hajózástörténeti kiállítást, így igazán nagyszerű és felejthetetlen élményekben lehet részünk.
A környék remek kirándulási- és túrázási lehetőségeket kínál.
A várost érintik a Fejérkő/Szamárkő és a Nezdei Kézfogó teljesítménytúrák egyes távjai is.
Számos alkalommal ellátogattam a kikötőbe, sétáltam a magasparton vagy éppen a környező vidéken barangoltam, túráztam.
Írta: Zoli