Balatonfüred Veszprém megyében, a Balaton keleti medencéjének északi partján fekvő kisváros. Északról szelíd hegyek veszik körül, délről a tó határolja. A ma Füred északkeleti részét képező Arács 1954-ig önálló község volt.
Füred térsége az őskor óta lakott. A rómaiak emlékét számos kiásott épületrom és síremlék jelzi. Nevével írott forrásban először 1211-ben találkozunk, a Tihanyi apátság birtokösszeírásában.
Idegenforgalma évszázadokra nyúlik vissza. Ismertségét elsősorban mediterrán jellegű klímájának és szénsavas forrásainak köszönheti. A Tamás-hegy, a Sándor-, Péter-, és Száka-hegy védi a Bakony felől érkező hideg szelektől.
1971-ben gyógyüdülőváros lett, 1987-től a Szőlő és a Bor Nemzetközi városa.
Az itt működő Állami Szívkórházban hasznosítják gyógyászati céllal a források vizét, emellett a Kossuth-forrásnál, a Berzsenyi-kútnál, a Szekér Ernő-forrásnál és a Schneider-kútnál kóstolhatjuk meg a híres füredi savanyúvizet.
A város rendkívül gazdag történeti emlékhelyekben. Ezek legnagyobb részét átalakították, felújították. A 18. század építészeti remekei közé tartozik a Nagyvendéglő, az Állami Kórház, a Kossuth-forrás kútháza, Pálóczi Horváth Ádám nagyobbik háza, Széchenyi Ferenc kastélya, melyek ma is meghatározzák a város hangulatát.
Balatonfüred a 19. században, a reformkorban indult fejlődésnek, történelmi, kulturális szerepe ekkor volt a legkiemelkedőbb. E korból számos jelentős épülettel, műemlékkel, hagyománnyal rendelkezik a város.
1825-ben a Horváth-házban rendezték meg az első Anna-bált. Kisfaludy Sándor 1831-ben Balatonfüreden nyitotta meg a Dunántúl első kőszínházát. A klasszicista stílusban épült Blaha Lujza villában töltötte nyarait a „nemzet csalogánya”. A Jókai villa 1870-ben készült el kora-eklektikus stílusban. Az épületben állandó kiállítás mutatja be az író életét és a villa berendezési tárgyait.
Balatonfüred hangulatos parti sétánya Rabindranath Tagore nevét viseli. A világhírű bengáli hindu költő 1926-ban itt gyógyíttatta szívbetegségét.
A Nobel-díjas olasz költő, Salvatore Quasimodo 1961-ben ültetett apró hársfát ittléte emlékére.
Halász és Révész szobor
A hajókikötő előtt áll a Halász és a Révész szobra. A két ősi balatoni foglalkozást ábrázoló szobrot 1937-ben készítette Pásztor János, négy évvel később állították fel őket jelenlegi helyükre.
Lóczy-barlang
A Tamás-hegy nyugati oldalában 1894-ben feltárt és 1934-ben megnyitott barlang jelentős természeti és idegenforgalmi értékkel rendelkezik. A barlangot szép és változatos oldásformák, a hegy felépítését bemutató vékony réteges mészkőfalak jellemzik.
Jókai-kilátó
A Lóczy-barlangtól jelzett turistaút vezet a Tamás-hegyen (317 m) álló 3 emeletes Jókai-kilátóhoz. Csodálatos kilátás nyílik innen a Balatonra, Balatonfüredre és a Tihanyi-félsziget irányába. A Jókai hőséről elnevezett Aranyember útján a tanösvény táblákon mutatja be a környék földtanát, növény- és állatvilágát.
Koloska-völgy
A kilátótól jelzett turistaúton juthatunk el a Koloska-völgybe és a Koloska sziklákhoz. A kőbe foglalt Koloska-forrás előtt kis tavacska látható.
A város fölötti 250-300 méter magas fennsíkokat jellegzetes szubmediterrán vegetációjú karszterdő borítja.
Koloska-völgyi Vadaspark
A több mint kéthektáros park a Koloska Csárda közelében található az erdőben. Gím- és dámszarvasoknak, muflonoknak, őzeknek és különféle madaraknak – fürj, fogoly, fácán, tőkésréce – ad otthont.
Bodorka Látogatóközpont
A Látogatóközpontban 15 édesvízi akvárium, 2 tengeri akvárium és 2 terrárium látható. Élőben szemlélhetjük meg a vidék halait és Füred testvérvárosa, a horvátországi Opatija jóvoltából kis válogatást láthatunk az Adria élővilágából is.
Sokszor jártam Balatonfüreden és környékén kirándulások, túrák, teljesítménytúrák alkalmával, de előfordult, hogy csak egy fagylaltozás kedvéért tértünk be a városba.
Szerk.: Zoli