Fehérkő vára a Somogy megyei Kereki község délnyugati végén, a Levelesi erdő északi, meredek oldalából kiugró, 283 m magas dombtetőn helyezkedik el. Elnevezése a friss vakolat fehér színéről ered. Terméskő hiányában téglából épült. A középkori várból napjainkban csak a maradványai láthatók. A helyiek Kupavárnak vagy Katonavárnak nevezik. Somogyban, Koppány egykori szállásterületén minden várat Kupavárnak nevez a nép.
Első írásos említése 1336-ból ismert, 1396-ig királyi vár volt. Ezután Marczali Miklós temesi bán kapta meg Zsigmond királytól adományként, a török elleni harcokban szerzett érdemeiért. 1402-ben a főurak egy csoportja fellázadt Zsigmond ellen és a trónkövetelő Nápolyi László mellé állt, köztük a Marczaliak is. A király Garai Miklós nádort bízta meg a lázadók leverésével. 1403-ban megostromolták és elfoglalták a várat, amit Zsigmond kegyelme után helyreállítottak.
1422-1423-ban Sárközi László a várnagy, 1429-ben már Vitai Kis László. 1474-ben Mátyás király parancsára Báthory István országbírót beiktatják Fehérkő birtokába, mint a Marczaliak örökösét.
Mátyás halála után Habsburg Miksa csapatai törtek be a Dunántúlra, s Kereki várát is elfoglalták. Kinizsi Pál és Báthory István a „fekete sereg” segítségével visszafoglalták. 1494-ben elhagyott romként említik. 1495-ben II. Ulászló új adomány címén adta a Báthoryaknak régi birtokaikat, köztük a várat is. 1530-ban Perneszi Ferenc vásárolta meg.
A 16. század közepe táján, hogy az előretörő törökök ne fészkelhessék be magukat, a vár omladozó maradványait felrobbantották. Tüzérségi ostromnak nem tudott volna ellenállni, de hirtelen rajtaütések ellen azonban kitűnő védelmet nyújthatott volna a törököknek.
Később a vár maradványait nagyrészt környékbeli építkezésekhez hordták szét.
Műemlékvédelmi állagmegóvására 1964-ben történtek lépések, napjainkban egy helybeli várbarát társaság megtisztította a romok környékét a bozóttól.
A várrom ma is a turisták által rendszeresen látogatott történelmi emlékhelyek közé tartozik, ahonnan szép kilátás nyílik a kőröshegyi völgyhíd és a Balaton déli partja felé.
A vár közelében található Somogy megye legmagasabb pontja, a 316,43 m-es Almán-tető, amit a Kerekiből induló Nezdei Kézfogó teljesítménytúra is érint.
Érdemes ellátogatni erre a szép vidékre, mely a Balatontól délre, csupán néhány kilométerre található.
Írta: Zoli