A Keszthelyi-fennsík a Dunántúli-középhegység elkülönült nyugati kistája. A fennsíkot egyik oldalról a Balaton, másik oldalról a Gyöngyös-patak, a Várvölgyi- és a Tapolcai-medence veszi körül. Területe kb. 350 km2. Két fő vonulata a Keszthely-Rezi vonulat és a Vállus-Vonyarcvashegy vonulat. Utóbbiban található a fennsík legmagasabb pontja, a Köves-tető (444 m), a másik vonulatban a Rezi-tető (431 m) a legmagasabb. A Rezi vár magaslatához kapcsolódó Meleg-hegy is 425 m-es.
A szűkebb értelemben vett Keszthelyi-hegység túlnyomórészt felsőtriász dolomitból épül fel, mészkő csak kisebb kiterjedésben található. A változatos bazaltjelenségeket (barlangok, víznyelők, töbrök) mutató hátakat helyenként vad szurdokvölgyek választják el. A Kovácsi-hegy és a Tátika a Keszthelyi-hegység bazaltvidéke. Tanúhegyek, bazaltplatók, sokszög alakú bazaltoszlopok díszítik a tájat.
A Keszthelyi-hegység dolomittömege hazánk egyik legváltozatosabb élővilágú vidéke, ahol a szubmediterrán sztyepplejtőktól kezdve, a zárt tölgyeseken és bükkösökön át, a jégkori maradványokat őrző hideg szurdokvölgyekig igen sok élőhelytípus megtalálható, különlegesen gazdag flórával és faunával.
A hegység az ország turistaútvonalakkal egyik legjobban feltárt területe, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egy bemutatóhelye és több tanösvény kínál aktív kikapcsolódási lehetőséget.
Az épített kilátókból látványos panorámában gyönyörködhetünk.
Ha valaki Balatongyörökön jár, annak látnia kell a Szépkilátóból elénk táruló panorámát is a Balaton, a Tapolcai-medence tanúhegyeinek és a Szigligeti-öböl festői szépségével. Nevét a Szépkilátó Eötvös Károly írótól kapta 1855-ben, aki Utazás a Balaton körül című művében megemlíti a balatongyöröki táj szépségét.
A Csodabogyós-barlang az egyik olyan fokozottan védett barlang, mely a Keszthelyi-fennsíkon, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén található. Balatonederics külterületén, az Ederics-hegy csúcsától északkeletre, a Szél-lik bejáratától 100 méterre, az erdős hegyoldalban, 393 m tengerszint feletti magasságban van a lezárt bejárata. Nevét a mellette is látható örökzöld cserjéről kapta.
A barlang jelenleg ismert járatainak hossza immár 6 km, mélysége 136 m. Járatai elsősorban tektonikus mozgások során jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik. Vezetett túrák egész évben indulnak.
A környéken két nevezetes várrom is található.
A Tátika-vár Zalaszántó közelében, a Keszthelyi-fennsík egyik bazaltcsúcsán elhelyezkedő középkori várrom. Feltehetően Magyarország egyik legkorábban épült magánvára. 1997 óta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része.
Rezi település határában, a Keszthelyi-fennsík egyik sziklaormán láthatjuk a Rezi-vár romjait.
A Keszthelyi-hegység és a környező települések annyi látnivalóval, nevezetességgel és szépséggel rendelkeznek, hogy felfedezésükhöz több napra van szükségünk.
Szerk.: Zoli