
Siófok nyugati határában, a Balatonra merőleges völgyben helyezkedik el az 1994 óta védett Töreki Halastavak Természetvédelmi Terület. A hely nagyszerű kirándulásokra ad lehetőséget minden évszakban.
Erre halad át a Dél-dunántúli piros turistaútvonal (DDP) és érintik a Siófokról induló Cinege teljesítménytúrák is.
A 300 hektáros terület legfőbb értéke a Cinege-patak – Siófok környékének egyetlen Balatonba torkolló, élővizet szállító vízfolyása – és a patakra épült 10 tóból álló 36 hektáros vízrendszer. Az élőhelyek nagy változatosságot mutatnak, van itt tó, mocsár, kaszáló, száraz gyep és erdő. Sok értékes élőlény életterét biztosítják.
A terület déli határán egy 64 hektáros erdőtömb helyezkedik el, cseres-tölgyes faállománnyal.
1998-ban készült el a 9 kilométeres tanösvény, mely a jellegzetes élőhelyeket, növény- és állatvilágot mutatja be magyar, német és latin nyelvű tájékoztató táblák segítségével. Többek között itt látható egy több százas partifecske-kolónia és a gyurgyalagok élőhelye, de erre halad az európai madárfajok vonulási útvonala is.
A tanösvény 12 állomáson keresztül mutatja be a terület élővilágát, kiindulópontja a töreki bekötőút mentén található, táblával jelezve.
A turistákat két pihenőhely is várja, a Tóközi- és a Cinege-forrás mellett elhelyezkedő Cinegei pihenő.
Számos alkalommal végigjártam a tanösvényt és a tavak vidékét, de a környéken további remek kirándulásokat lehet tenni.
A DDP-n déli irányba tovább mehetünk Ali-rét felé.
Ságvár közelében található a Böre-vár, amit egy hosszú és emlékezetes gyalogtúrán, a Töreki-tavak felől közelítettem meg. A vár impozáns sáncai egy meredek domb tetején rejtőznek az erdőben. Ráadásul további kitérőt tettem a nevezetes Képes-fához, egy 360-390 évesre becsült kocsányos tölgyhöz.
A Tóközi pihenőtől nyugat felé indulva Zamárdi, illetve Balatonendréd irányába túrázhatunk, melyet sokszor magam is megtettem egyénileg, valamint többször a Cinege teljesítménytúrák keretében.
Írta: Zoli