Egy hétvégi délután Mosonmagyaróvárról indulva, mindössze három órát töltöttünk Szlovákiában, de ez a rövid idő is nagyon tartalmas volt.
Rajkánál léptük át a határt, először a dévényi várhoz indultunk.
A késő nyári időjárást mások is igyekeztek kihasználni, a vár melletti parkolóban alig találtunk szabad helyet.
Dévény vára
Hihetetlenül lenyűgöző látvány, ahogy a Duna és a Morva találkozásánál – az ún. Dévényi-kapunál, egy hatalmas szikladomb tetején megpillantjuk a várat.
A rom a 212 m magas várhegy 80 m magas mészkőszirtjén áll.
A 13. században épült, a védmű eleinte egyetlen hatalmas toronyból és kerítőfalból állt. Később Dévény már a legnagyobb magyar várak egyike volt.
Erre vezetett a Baltikumból Róma felé a borostyánút és a szentföldi zarándokút.
1301-1323 között a vár egész Pozsony vármegyével együtt az osztrák Tellesbrunni Rudolf herceg családi igazgatása alá kerül, Habsburg Ágnes özvegy királyné kolostori eltartása címén.
Károly Róbert cserével visszaszerezte egyik felét az osztrák tulajdonosnak adott abaúji uradalom fejében, 1349-ben fia, Nagy Lajos megszerezte a másik felét és a pozsonyi várispánsághoz csatolta. 1349 után már a pozsonyi királyi ispán felügyeli. A vár a határszéli harcokban többször gazdát cserélt.
1386 után morvai őrgrófok zálogbirtoka lett, később az örökös pénzzavarral küszködő Zsigmond király egy osztrák főúrnak zálogosította el. 1414-ben Garai Miklós nádor megváltotta, majd 1417-ben zálogként való további birtoklásáért még 12 ezer dukátot kölcsönzött a királynak. Végül 1419-ben adománylevelet kapott rá, tehát teljes jogú birtokosa lett feleségével, Cillei Annával együtt.
A 15. században Garai Miklós jelentősen bővítette és díszes palotát építtetett benne, majd fokozatosan reneszánsz épületté, palotává alakították.
A későbbiekben is gyakran váltották egymást a tulajdonosok.
1635-ben Pálffy (II.) Pál nádor kifizette rá a zálogösszeget, majd II. Ferdinánd királytól örökös adományként megkapta. A 20. század elejéig a Pálffyk birtokában maradt.
A 18. századra katonai jelentőségét elvesztette, gazdálkodási és igazgatási központ vált belőle.
A vár történetének utolsó fejezete az ötödik koalíciós háború. 1809-ben a Bécs felé visszavonuló francia seregek felrobbantották, annak ellenére, hogy a szemben álló felek nehéz harcokat követően békét kötöttek.
Kellemes sétát tettünk a vár környékén és a vízparton, majd a Danubiana Múzeum felé vettük az irányt.
Danubiana Meulensteen Art Museum
Európa egyik legromantikusabb modern művészetek múzeuma, nem egész 20 km-re Pozsonytól délre található. Alapítói az eindhoveni Gerard Meulensteen holland műgyűjtő, művészetpártoló és a szlovák galerista Vincent Polakovič.
A múzeum 2000-ben nyílt, Szlovákia, Európa és a világ képzőművészeti színtere leghírnevesebb személyiségei kiállításainak tucatjait rendezte meg.
Eddigi hazai és külföldi látogatóinak tízezrei között több királyi látogató, valamint a kulturális és társadalmi élet sok személyisége is megfordult.
A szomszédos szobrászparkban több személyiség művei láthatók.
Naplementéig a vizek vonzásában töltöttük időnket.
Csallóköz
Csallóköz Európa legnagyobb szárazföldi szigete. A folyók övezte síkság Szlovákia legtermékenyebb területei közé tartozik.
Egyes mondák szerint, egykor a tündérek birodalma volt. Bővelkedik természeti kincsekben, ezért is nevezték Aranykertnek és Kukkóniának.
Ildikó és Zoli