Portugália Európa egyik legszínesebb országa. A hangulata és szépsége varázslatos. Egész évben kellemes a klímája, az óceán közelsége miatt az időjárás mindig enyhe. Charter járattal utaztam, Budapest-Lisszabon útvonalon. A portugál út egy körutazás volt, két éjszakát töltöttem Lisszabonban, egy éjszakát Fatimában, kettőt Portóban és szintén kettőt Estorilban.
Lisszabon
Az első nap utazással telt. A második napra városnézést szervezett az iroda Lisszabonban. Itt a St. George kastélyt, a híres Alfama negyedet, a Belém tornyot, a Felfedezők emlékművét és a Jeromos kolostort néztük meg. Nekem az Alfama negyed tetszett a legjobban. Nehéz elhinni, hogy ez a szegény terület egykor Lisszabon legkeresettebb része volt.
A hanyatlás a középkorban kezdődött, mikor a tehetősebbek nyugatra költöztek, mert féltek a földrengéstől. A várost halászok és szegények népesítették be. Az épületek túlélték az 1755-ös földrengést és habár a mór házak már nem állnak, a városnegyed őrzi régi hangulatát. A meredek utcákat szegélyező házak homlokzatán szárad a mosott ruha. A sikátorok útvesztőjében találhatunk kis zugokat, omladozó templomokat.
Cabo da Rocá és Sintra
A városnézés után tovább utaztunk Cabo da Rocá-hoz, Európa legnyugatibb pontjához, majd Sintrába, egy romantikus kis városba, amit az UNESCO 1995-ben a világörökség részévé nyilvánított. A Serra de Sintra tetején áll a látványos, több stílust ötvöző penai vár. A 19. században épült a fiatal, II. Mária férjének, Ferdinánd Saxe-Coburg-Gothának. Ferdinand egy német építészt, Baron Von Eschwegét bízta meg, hogy a világ minden tájáról összeszedett furcsaságokkal megtöltött nyári palotát építsen számára. 1910-ben a köztársaság kikiáltásakor a várból múzeumot alakítottak ki, s mindent meghagytak benne eredeti állapotában.
Obidos
A harmadik nap Obidosba utaztunk, egy hangulatos, dombtetőre épült, falakkal védett kis faluba, melyet hófehér házai tesznek jellegzetessé. Mikor Dénes király elvette Aragóniai Izabellát (1282), ez volt az egyik nászajándéka. Obidos akkoriban fontos kikötőnek számított, de a 16. századra eliszaposodott, és így elvesztette stratégiai jelentőségét.
Nazaré és Bathala
Innen továbbmentünk Nazarébe, egy bájos halászfaluba. A legenda szerint Nazaré egy Mária szoborról kapta a nevét, amit egy szerzetes a 4. században Názáretből hozott. Továbbuszoztunk Batalhába, ahol megtekintettük a Világörökség részét képező kolostort. Portugália egyik remekének számít, kápolnájában van eltemetve Tengerész Henrik, a híres felfedező.
Fatima
A negyedik napon Fatima volt az úti cél. 1917. május 13-án itt jelent meg a Szűzanya három gyermeknek. A 10 éves Lucia Santos és két unokatestvére, Jacinta és Francisco Mart fénylő alakot láttak egy mangyalatölgynél. Október 13-ára 70 ezer zarándok csatlakozott hozzájuk. Csak Lucia hallotta a „fatimai titkokat” az utolsó jelenésben. Később karmelita szerzetes lett.
Porto
Innen Portoba mentünk tovább, mely az ország egyik legkülönlegesebb hangulatú városa borospincéivel, a Ribeira negyed színes cserepes házaival és az Eiffel tervezte kétszintes híddal.
Braga és Ponte de Lima
Az ötödik napi program Bragában kezdődött, melyet templomai miatt a „portugál Rómának” neveznek. Ezután Ponte de Limába utaztunk. Ez a kedves kis város a Lima folyó felett húzódó hídról kapta a nevét. A folyó széles, homokos partjain megrendezett városi piac 1125-ös hagyományokra vezethető vissza. A nap utolsó látnivalója a 16. századi Viana de Castelo városka volt.
Coimbra
A hatodik napon Coimbra következett. Ez a város a 12. században az ország és királyság központja volt. Városnézés keretében láthattuk a Katedrálist és a híres egyetemi könyvtárat. Coimbra hat király szülővárosa. Dénes király 1290-ben egyházi felkérésre alapította meg itt a világ egyik legrégebbi és legelőkelőbb egyetemét. Alapításakor csak kánonjogot, polgárjogot, orvostudományt és bölcseletet tanítottak. Hogy jelezzék, milyen fakultásra járnak, a diákok színes szalagokat kezdtek el hordani. A piros a jog, a sárga az orvostudomány, a kék a bölcsészet színe volt. Coimbra után tovább utaztunk Tomarba, a templomok városába. Majd innen Estorilba, a tengerpartra.
Estoril
A hetedik napon szabad programot biztosítottak Estorilban. A város őrzi egykori fejedelmi atmoszféráját. Száműzött királyok, Olaszország utolsó uralkodója, II. Umberto, a spanyol Bourbon János, Habsburg Károly, az Osztrák-Magyar Monarchia királya és a román Károly király itt telepedtek le.
Mivel Estoril közel van Lisszabonhoz, így az utolsó napon egy fél napra busszal visszamentünk a fővárosba. Villamosoztunk, sétáltunk és hódoltunk a gasztronómiának.
Írta: Ildikó