Burg Kreuzenstein
Egy utazási magazinban láttunk először fényképet a Kreuzenstein-i várról, ez adta az ötletet, hogy legközelebbi ausztriai kirándulásunk alkalmából felkeressük.
A vár Alsó- Ausztriában, Leobendorf településen található, Bécstől 23 kilométerre.
Története csakúgy, mint a legtöbb alsó-ausztriai váré, a XII. századra nyúlik vissza. A mai vár elődje 1140-ben épült.
A vár jelenlegi tulajdonosa Hans-Christian Wilczek gróf. Az épület a Jeruzsálemi Szent Lázár Katonai és Kórházi Lovagrend egyik székhelye.
Csak vezetett túrán tekinthető meg áprilistól október végéig. A kápolna a vár egyik legfigyelemreméltóbb része, melynek legrégebbi darabja egy, a VIII. századból származó ókeresztény relief.
Az épület termein végighaladva megelevenedik előttünk a középkori nemesi élet, többek között bemutatásra kerül Ausztria egyik legnagyobb magán fegyvergyűjteménye is. Időről időre madarász bemutatókat tartanak a birtokon és a közelmúltban kialakították a középkori éttermét is.
Orth an der Donau
Orth neve már 865-ben szerepelt az oklevelekben. A négytornyú vízivárat a Lengenbachern, az egyik leghatalmasabb nemesi család építtette a Babenbergek idejében.
A kastélyt 2005-ben felújították, műemlékvédelem alatt áll, jelenleg a Donau-Auen Nemzeti Park Látogatóközpontjának ad otthont.
A Donau-Auen Nemzeti Park számos természeti kincset rejt, élettereket, melyek manapság már ritkaságszámba mennek, illetve részben veszélyeztetett és védett állat- és növényfajok sokaságát.
A Duna átlagosan 350 méter széles, mélysége akár a 7 métert is elérheti. A természetes vízfolyam nagyban hozzájárult a park környezetének kialakulásához. Ez a környezet több mint 800 növényfajtának, 100-nál több madárfélének és mintegy 60 halfajtának biztosít otthont.
A Látogatóközpontban állandó kiállítások mutatják be a park élővilágát, nemcsak képeken, hanem egy víz alatti megfigyelőhelyen keresztül is.
Multimédiás kiállítás mutatja be a folyómenti ártereket és a Duna történelmét. A kastélyhoz kapcsolódó szigeten az ártérre jellemző növény- és állatvilágot tekinthetjük meg.
Deutsch-Wagram
Még előzőleg, Orth an der Donau felé haladva vettük észre a település irányába mutató táblát. Egyből eszünkbe jutott a wagrami csata. Az eredeti útitervünk szerint továbbmentünk az orthi kastélyhoz, de annak megtekintése után ismét visszafelé vettük az irányt. Gyakorlatilag a csata emlékművét szerettük volna megkeresni.
A főút mellett szinte a város határán, a sarkon található egy 1740-ben épült polgárház, melyben a csata múzeuma kapott helyet (Heimatmuseum).
Ez volt Károly főherceg hadiszállása az ütközet alatt, s ezért a címe is ez; Erzherzog Carl Strasse 1., vagyis Károly főherceg u. 1.
A csata emlékműve az utca folytatásában, kb. 200 méterre egy kis park közepén található. 1909. július 1-én avatták fel (a századik évfordulóra), alkotója Franz Seifert volt. A mű figuratív, igen könnyen értelmezhető (az egyik katona meghal, a másik állhatatosan mégis tartja a zászlót).
Wagram környékén zajlott le a híres csata, mely után, a másfél hónappal előbbi asperni kudarcot feledve, Napóleon elfoglalta Bécset.
A wagrami csata(1809. július 5–6.) a francia-lengyel-olasz-német és osztrák csapatok között lezajlott összecsapás, az ötödik koalíciós háború döntő ütközete volt.
Ez a kis kitérő mindenképpen megérte az időt és a fáradtságot, hogy kielégítsük történelmi és a Napóleoni idők iránti érdeklődésünket.
Ezután hazafelé indultunk, Hainburgban még megálltunk egy rövid vásárlásra, s ezzel végződött aznapi ausztriai kirándulásunk.
Írta: Ildikó és Zoli