Isaszeget a Péceli-kastély meglátogatása után kerestük fel. Több ismert turisztikai weboldalon előre tájékozódtunk a látnivalókról és a nyitvatartásokról, de sajnos a legtöbb már elavultnak bizonyult, mert szinte semmi nem volt látogatható.
Falumúzeum
A Falumúzeumon kívül nincs kitáblázva semmi és ott derült ki, hogy az vasárnap zárva tart. A múzeum Isaszeg történetét és néprajzát mutatja be. A kiírás szerint hétfőn és vasárnap zárva vannak, keddtől-péntekig 09.00-18:00, szombaton 14:00-18:00 óráig tartanak nyitva, a Madách Imre út 15. szám alatt.
Honvéd emlékmű
A Honvéd emlékművet úgy találtuk meg, hogy megkérdeztünk néhány helyi lakost, akik útbaigazítottak. Végül egy fákkal és bokrokkal benőtt domb tetején bukkantunk rá. Egy sorompóval lezárt lekövezett út vezet fel a szoborhoz. Az út aljáról nem látszik az emlékmű.
Két történelmi nevezetességű ütközet zajlott a község határában. 1267-ben itt verte atyjának, IV. Bélának seregét az „ifjabb király”, V. István. 1849. április 6-án itt aratta Klapka, Damjanich és Aulich vezetése alatt a honvédsereg egyik legfényesebb győzelmét Windischgraetz főserege fölött. Az ütközet következtében az osztrák hadak egész Pestig hátráltak.
Zsidó temető
A zsidó temetőt nagyon szerettük volna felkeresni. Egy helyi lakos segítségével bukkantunk rá, mivel ezzel kapcsolatban sem találtunk semmilyen irányító táblát. A dombtól, ahol a Honvéd emlékmű áll, jobb kéz felé van egy dúsan, fákkal és bokrokkal benőtt sarki rész, ez a zsidó temető. Egy alig észrevehető fehér farácsos ajtó a bejárata, amit lakat zár el a látogatók elől, így ezt sem tudtuk megnézni, csak a rácson keresztül készítettünk pár fényképet. A kapun a gondnok neve és telefonszáma olvasható, de hiába hívtuk, csak a gépi hang válaszolt, hogy a telefonszámhoz előfizető nem tartozik. Kiderítettük, hogy a kulcsot az önkormányzat őrzi, ahol hétvégén nincs munkaidő, hétköznap is csak délután 16 óráig, így elképzelésünk sincs, hogy az isaszegi zsidótemető, hogy is látogatható.
Leírásokból kiderül, hogy országosan is ritkaságszámba megy az ilyen szépen karbantartott zsidótemető, mint az itteni. Az első temetkezések időpontja az 1700-as évek közepére tehető, az utolsó temetkezés 1943-ban volt. Említésre méltó Link Henrik 1848/1849-es szabadságharcban részt vett szanitécének sírköve (akit 1934-ben 104 éves korában temettek el), valamint Haas Béla I. világháborúban hősi halált halt 19 éves katona díszes síremléke. A II. világháború borzalmaira emlékeztet egy emlékmű, melyre az 1944-ben koncentrációs táborba elhurcolt isaszegi zsidó családok neveit vésték.
Templomok Isaszegen
A Szent István király templomot, a református templomot és a temetőben álló 12. századi műemléktemplomot is zárva találtuk és sehol nem volt kiírás, hogy tartoznak-e a templomokhoz gondnokok, akik kinyitnák a látogatók előtt az épületeket.
Honvéd-sírok
Sajnos a Honvéd-sírokat mi nem találtuk meg. Leírásokból olvastuk, hogy a felső részen három obeliszk (1907) alatt magyar tömegsírok halottjai nyugszanak. Velük szemben a császári katonák síremléke látható, melyet Isaszeg Nagyközség Önkormányzata állíttatott a megbékélés jegyében (1999). 2008-ban az Együttműködés Isaszegért Egyesület Makovecz Imre tervezte Vértanúk Emlékfáját, az „Emlékező Angyal”-t állította ki.
A terület alsó részén (Két katona-völgy) található az Ismeretlen lengyel kapitány síremléke, melyet 2007-ben az Isaszegi Múzeumbarátok Köre újított fel, közelében Harsányi Bálint huszár őrmester sírja.
Gesztenyefa
Olvastuk, hogy létezik itt egy gesztenyefa, amely alatt Jókai Mór; A kőszívű ember fiai című regényében Baradlay Richárd és Palvicz Ottó párbajoztak. De sajnos e fa nyomára sem bukkantunk rá.
Gasztronómia
A Pogonyi cukrászdában (Rákóczi út 4) hatalmas a kínálat, jó áron, nagyon finomak a sütemények, érdemes megállni, mi csomagoltattunk is egy adagot, amit hazahoztunk és ami Isaszeggel kapcsolatban fontos információ, hogy hétvégén, mikor az emberek általában kirándulnak, nyitva vannak.
Szerk.: Ildikó